31 De in den handel voorkomende rijst Nos. 1 en 2 voldoet aan die voorwaarden, is bovendien zuiver, zonder dedak en heeft in de 2e soort slechts 20% gebroken korrels. "Van den laatsten oogst kan men beschouwen van September tot September van het volgende jaar; daarbij komt nog dat rijst die ouder is zeer goed van nieuwe is te onderscheiden. Elke korrel heeft een hartje of kiem, dat bij oude rijst het eerst tot stof overgaat of waar de kleine rijsttor zich doorbeweegt en dat dus ook het eerst uitgevreten is. Bij nieuwe rijst is dus dat hartje in zijn geheel aanwezig en bij oude rijst meestal uitgevreten of vergaan. Enkele leveranciers van rijst trachten meer voordeelen te behalen, door meer gebroken witte rijst bij de 2e soort te mengen. Men kan die rijst zeer goed aanneembaar maken door ze te doen zeven. Dat geschiedt door ze eenige malen over eene, onder eene helling staande groote koperen zeef te laten gaan. Om te oordeelen of de rijst te veel dedak heeft, of wel om ze een wit voorkomen te geven of om ze zwaarder te maken met kalk is vermengd, steekt men de handen in de rijst alsof men wascht; de meerdere of mindere witheid der handen en de smaak van het stof geeft voldoende resultaat. Runclvleesch. Het voor de troepen, uitgezonderd te Atjeh, benoodigde slachtvee komt voornamelijk van Bali, verder van Madoera en Java; voorde troepen te Atjeh van Malakka, de Coromandelkust en Britsch-Burmah. Het slachtvee, van Bali ingevoerd, is niet onmiddellijk voor de consumptie geschikt, omdat het vleesch eene zoo scherpe lucht af geeft, alsof het bedorven is, welke lucht evenwel verdwijnt, indien het beest na aankomst eenigen tijd goed verpleegd wordt, waardoor men tot de gevolgtrekking is gekomen, dat de eigenaardige sterke lucht door eene eigenaardige verpleging is ontstaan. Een kenmerk der Balische beesten is, dat alle een zoogenaam- den spiegel hebben, dat is het witte gedeelte onder den staart op beide billen. De beesten van Madoera zijn beter, het vleesch is zuiverder van smaak dan van de Balische; het eenige gebrek dat genoemd kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 42