419 een hinderlaag, sterk 30 Tonkinsehe tirailleurs onder bevel van den sergeant-majoor de Bergues, achter de groote heg gezonden, die de vlakte tusschen Tuyen-Quan en Yla doorsnijdt. Nauwelijks had de hinderlaag zich opgesteld, of een troep van 200 Chineezen, geregelde troepen (uniform met roode uitmonstering), komt uit Yla, gaande naar het blokhuis. Deze troep (en tirailleur opgelost) wordt op 200 M. voorafgegaan door twee éclaireurs, die den weg van Yla naar Tuyen-Quan volgen. De hinderlaag laat hen naderen en vuurt a bout portant op hen. Daar het gros der Chineesche verkenning voorwaarts blijft rukken, trekken de Tonkinsehe tirailleurs terug en bereiken Tuyen-Quan weder, de heg volgende tot aan het punt waar zij dooi den weg van Dong-Yen gesneden wordt. De Chineezen trekken overigens de heg niet voorbij en maken rechtsomkeert, eenige minuten nadat zij die bereikt hadden. 18 December. Een nieuwe hinderlaag, bestaande uit 20 Tonkinsehe tirailleurs en een peloton van het vreemdenlegioen onder bevel van den twee den luitenant Proye, wordt om negen uur weder achter de heg ge zonden. Om tien uur komen de Chineezen weder uit Yla, ongeveer 50 man sterk. Zij marcheeren eenige honderden meters in de richting van de hegmaar hetzij zij de lucht van de hinderlaag hebben ge kregen, hetzij om een andere reden, plotseling ziet men hen den looppas aannemen om weder binnen Yla te trekken. Om twee uur n. m. komen vier jonken met vivres aan, ten einde den voorraad der plaats tot zes maanden aan te vullen. Het konvooi wordt begeleid door een detachement marine-infanterie. De majoor Bougnié, die postcommandant te Phu-Doan is, heeft zich met twee compagnieën naar Yuoc begeven, om de passage van het konvooi voorbij dat gevaarlijke punt op den heen- en terugmarsch te beschermen. 19 December. Om negen uur in den voormiddag vertrekken de jonken en het geleide. 20 December. Daar het laatste konvooi kinawijn heeft aangevoerd (voorraad

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 430