32 worden is, dat de meeste beesten eerst als trekdier gebruikt zijn, waardoor het spierenweefsel te sterk ontwikkeld is. Het vee van Java is zeer goed en voorziet voor een deel in de consumptie; het is te voorzien, dat de veeteelt zich nog meer zal uitbreiden en daardoor Java's veestapel geheel in de behoefte zal kunnen voorzien. Dat mag zeer zeker een verblijdend verschijnsel genoemd worden, na zooveel jaren van veeziekteals redenen zijn daarvoor dan ook te noemen de meerdere zorg van de bevolking en het beter toezicht der ambtenaren. De beesten uit Britsch-Indië zijn zeer goed, het vleesch is uitmun tend van smaak; de vetvorming is overvloedig, vermoedelijk tenge volge der voedingswijze. Ze zijn kenbaar aan den grooten bult op de schoft. Buffels of karbouwen worden gebruikt daar waar geen ossen be schikbaar zijn, zooals op vele buitenposten waar geen veestapels zijn jonge buffels hebben een zeer smakelijk vleesch. Witte karbouwen mogen niet geslacht worden, omdat een bijgeloof de Inlanders bevreesd doet zijn er van te eten. Ieder van hen, die vleesch van witte karbouwen eet, wordt over het geheele lichaam bedekt met witte vlekken. Het beste vleesch verkrijgt men van jonge melkkoeien, die niet vruchtbaar zijn, of van gesnedene jonge stieren. De slachtossen moeten volgens de voorwaarden der levering voor de troepen bij de aflevering wegen 175 KG., de karbouwen 225 KG. Bezette beesten mogen niet geleverd worden. Alvorens het vleesch aan de troepen verstrekt wordt, moet het beest levend gekeurd worden en daarna het geslachte. In beide gevallen treedt de troepenofficier op. De kenmerken, welke een gezond beest (slachtos of karbouw) moet bezitten, zijn De oogen moeten helder en frisch staan de neus moet koud en vochtig zijn; hier en daar aan de neushaartjes druppelshet haar glad en glanzig op de huid liggen de staart een weinig gebogenhet dier moet rustig eten en zijn flanken niet anders slaan dan om de insecten die het plagen te verdrijven. Ziekteverschijnselen zijn: waterige, slijmerige oogen een warme, slijmerige neus een korte hoest;

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 43