429 gelukkige schoten stellen een dozjjn Chineezen buiten gevecht, maar het werk gaat toch voort. In den loop van den dag bemerkt men, op den weg van Phu-an-Binh op 5 KM. van ons fort, een kamp van ongeveer 60 tenteu. Met den kijker onderscheidt men de verscüillende uniformen der Chineezen eenigen hebben een zwart pak met blauw afgezet, anderen met roode biezen, weder anderen een pak van ijzerkleur; een zeker aantal draagt een geheel rood pak, anderen zijn in het hemelsblauw eindelijk is er een troep, die een soort donkerblauwe kiel draagt, deze laatsten zijn zeker de Zwartvlaggen. Volgens de inlichtingen, die de tong-doi zich heeft kunnen ver schaffen, bedraagt het aantal Chineezen, rondom Tuyen-Quan vereenigd, 5000 man en bezet Lun-vin-Phuoc met 2000 Zwartvlaggen het défilé van Yuoc. 26 Januari. Om half zes in den morgen vallen er geweerschoten in de richting van het dorp der Anamieten, dat plotseling in brand gestoken wordtde inwoners komen eene schuilplaats zoeken onder de muren van de citadel en op den rechteroever der rivier onder bescherming van de legerplaats der Tonkinsche tirailleurs. Van de nadering der Chineezen was door de inwoners van het dorp geen kennisgegeven. De Chineezen, die uit het dorp kwamen, begaven zich voorwaarts tot aan de hoogte van de geslechte pagode, ook pagode der Chineesche compagnie genaamd; zij kwamen toen onder het vuur der tirailleurs van Tonkin en trokken in het dorp terug. Een ge deelte stelt zich op in de rotsen, die aan den voet van den steilen rechteroever liggen, ter hoogte van het dorp en vuurt vandaar op de Mitrailleuse Deze kanonneerboot maakt zich daarop voor het gevecht gereed, begeeft zich naar het midden der rivier en beantwoordt te zamen met de tirailleurs van Tonkin het vuur, dat op haar gericht wordt. Het piket van de wacht der citadel begeeft zich naar den wal, die reeds over den geheelen omtrek door eene compagnie bezet was. Ongeveer een kwartier na den aanv al beproefd tegen de barakken der Tonkineezen, ontwikkelen zich twee andere aanvallen, de eene tegen de noordelijke heg bij de citadel en de andere tegen het blok-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 440