437 van de bemoeiingen van den dirigeerend officier van gezondheid aldaar, in beginsel aangenomen dat één man niet meer dan 25 KG. mocht te dragen gegeven worden Bij andere legers ziet men vrij algemeen als regel gevolgd, dat een koelie een vracht van 20 tot 25 KG. kan vervoeren, zooals o. a. blijkt uit het artikel „de transportmiddelen „bij militaire expeditiën," opgenomen in N°'s. 6 en 7 van den zeven tienden jaargang van dit tijdschrift. (1) Bij het bepalen van de zwaarte der vrachten moet zoowel rekening worden gehouden met den landaard van den drager, nl. of deze tot een sterk of zwak ras behoort, als met den toestand der wegen of den aard van het terrein, waarover het vervoer geschiedt, het aantal uren dat per dag moet gewerkt worden en met de omstandigheid, of de dragers alleen gaan, dan wel de troepen hebben te volgen. Zoo zal een Chinees of Afrikaan meer kunnen dragen dan een Javaan, en zullen de koelies, die de vrachten uit de achtergelegen magazijnen naar de bivaks dragen, daarbij geregeld, op hun eigenaardig drafje, langs een min of meer gebaand pad loopende zwaardere vrachten kunnen vervoeren dan zij, die, bij de colonnes ingedeeld, deze overal hebben te volgen, langs galangans en over sawahs, nu eens stilstaande, zelfs zonder de vrachten te kunnen nederzetten, dan weder aangezet tot grooten spoed. Stelt men de maximum belasting voor de eerstgenoemde koelies op 25 KG., die welke bij de colonnes zijn ingedeeld mogen zeker met niet meer dan 20 tot 21 KG. belast worden. Ten einde de zwaarte dier vrachten te kunnen bepalen, moet worden nagegaan, wat de man behalve die vracht te dragen heeft. "Vooreerst den draagstok. Bij onze expeditiën is de voordeeligste wijze van dragen in twee mansvrachten. Eenmansvrachten zijn lastig voor de verpakking en maken de colonnes langer, terwijl vele voorwerpen niet in eenmans vrachten kunnen verdeeld worden. Drie en meermansvrachten zijn meestal zeer bezwaarlijk te vervoeren, daar hiervoor vrij breede wegen noodig zijn, die zoowel in bergterreinen als aan de stranden en in de kampongs bijna overal ontbreken. Waar dan ook drie- of (1) Zooals uit het vervolg van genoemd artikel in N°. 10 blijkt, werd later ook te Atjeh 20 KG. als maximum vracht aangenomen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 448