33 geen .eetlust; omgekruld haar; onrustigheid; aanhoudend en onnoodig slaan met de flanken; in tijden van runderziekte mag nimmer ver zuimd worden de onder- en bovenlip aan de binnenzijde te bezien; be vinden zich daarop witte puistjes, dan mag het beest niet gebruikt worden. Bij het slachten heeft men te letten opliet volgende: De groote slagader mag niet doorgesneden worden, want daardoor wordt kramp veroorzaakt, die het uitloopen van het bloed belethoe meer bloed het beest in zich houdt, zooveel te zwaarder is het, bovendien wordt het door dat bloed spoediger aan bederf onderhevig. In de slagader mag slechts een klein gaatje gestoken worden, om op die wijze, door het langzaam uitvloeien van het bloed, het beest te doen sterven. Hoewel het van veel belang is voor de betere bereiding van het vleesch, dat het goed besterft, waartoe minstens 12 uren noodig zijn, kan aau dezen eisch in Indië met het oog op de warmte en het daardoor spoediger intredend bederf niet voldaan worden. Bij de levering mogen de hals, de pooten, longen en verdere Ingewanden niet aangenomen wordenmen moet evenwel indachtig zijn, dat met de ingewanden de haas, die aan de binnenzijde der lendenen zit, niet uitgesneden wordt. Na aldus geslacht te zijn, moet het beest aan de volgende eischen voldoen: het moet goed met vet doorwassen zijn, zoodat het celweef sel tusschen de spieren eenig vet bevat, op de ribben en aan het staartstuk eene vetlaag aanwezig is, de nieren met vet omwassen en in het nierbed ook vet aanwezig is. De slachtossen moeten schoon 75 en de buffels 100 KG. wegen. Varkensvleesch. De voor de consumptie beuoodigde varkens verkrijgt men voor Bata via, Semarang en Soerabaija, als hoofddepots, van de, in de nabijheid dier plaatsen opgerichte fokkerijen voor Batavia zijn die gelegen te Tangerang en Bekassie. Door het groot aantal dat dagelijks benoodigd is voor Batavia en omstreken is dit gemiddeld 100 stuks per dagtreft men zelden oude beesten aan. Bij het keuren van varkens behoeft men slechts na te gaan, of de 1886, Dl, II. 3

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 44