439 koelies, die bij de colonnes zijn ingedeeld, 30 tot 32 KG!, mogen wegen, terwijl die, welke langs een meer gebaand pad worden ver voerd, eene zwaarte van 40 KG. als maximum mogen hebben. Achtereenvolgens zal hieronder gesproken worden over het transport te velde van 1°. keukengereedschappen en compagniesbenoodigdheden 2°. levensmiddelen; 3°. munitie; 4°. zieken en gewonden. 1°. Keukengereedschappen en compagniesbenoodigdheden. Bij tarief N°. 37 is o. m. voorgeschreven, welke keukengereed schappen verstrekt worden aan eene compagnie, een eskadron of een detachement, zonder dat daarbij eenig onderscheid gemaakt wordt tusschen een toestand te velde of in het garnizoen, zoowel wat het aantal als de soort der gereedschappen betreft. Tot grondslag van onderstaande beschouwing zal eene compagnie van een veldbataljon worden genomen, die, naarmate zij uit Europeanen, Amboineezen, Inlanders of Afrikanen bestaat, volgens formatie eene sterkte moet hebben van 150, 140, 133 of 135 man. .Hoewel zij zelden op die volle sterkte zal uit rukken, zoo moet men toch voor de menage op eene sterkte tusschen de 125 en 150 man rekenen, daar te velde dikwijls daarin moeten worden opgenomen de artilleristen, de mineurs of de koelies, die bij eene colonne zijn ingedeeld. Volgens die sterkte, van 125 tot 150 man, zijn bij genoemd tarief toegestaan: 2 groote kookketels, ieder wegende31,— KG. 2 middensoort kookketels (1) 21,50 4 draagbalies (1)21,50 5 wateremmers4, (1) Bij de middensoort kookketels en de draagbalies werden er van verschillende zwaarte aangetroffen. Het gewicht varieerde van 21,50 tot 25 KGr. bij de genoemde kookketels en van 15 tot 23,90 KGK bij de draagbalies. Daar de berekening van het benoodigd aantal koelies en de verdeeling der vrachten berust op de zwaarte dei- mede te nemen voorwerpen, is het wensclielijk, dat gelijksoortige voorwerpen niet te veel in gewicht verschillen. Het voordeeligsce voor het vervoer is ze zoo licht mogelijk te maken. Door slijtage zullen op den duur de draagbalies iets lichter en door aanslag de kookketels iets zwaarder worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 450