442 als de thans bestaande, doch de meerdere uitgaven door spoediger slijtage zouden ruimschoots opgewogen worden door het voordeel van vermindering in gewicht. Zulk een ketel is, zelfs gevuld, in het bivak gemakkelijk te behandelen. Overbodig is het bijna om er nog op te wijzen, hoe goed het zoude zijn, indien ware voorgeschreven welke keukengereedschappen door een compagnie te velde moeten worden medegenomen. Zonder verder vragen weet dan een ieder hoeveel dragers er voor noodig zijn, terwijl er niets overbodig of te weinig zou worden medegevoerd. Door te veel mede te nemen worden de dragers noodeloos te zwaar belast. De houten bodems met gaten dienen bij iedere compagnie van een veldbataljon aanwezig te zijn, omdat bij het plotseling te velde trekken de tijd tot aanmaak er van ontbreekt. Uit de zwaarte der vrachten blijkt reeds dat er te velde niets dan de hiervoren bedoelde, kleine keukengereedschappen in de kookketels mag worden medegenomen. Zoowel vóór als gedurende den marsch moet tegen overtreding van dit gebod gewaakt worden, omdat het zoo verleidelijk is om in die groote ledige ruimte iets te bergen. Yolgens tarief N°. 37 wordt aan een compagnie verstrekt eene zooge naamde compagniespapierkist, voorzien van twee ijzeren ringen om den draagstok door te steken. Deze kist, van buiten gemeten 0,75 M. lang, 0,54 M. breed en 0,55 M. hoog, moge in het garnizoen eenige diensten bewijzen, te velde, althans op marsch, is zij onbruikbaar, daar zij ledig reeds 35 KG. weegt. De registers, boeken, enz. bij eene compagnie te velde tot het hoogst noodige beperkt, kunnen in een kistje worden geborgen, dat met gemak door twee man kan worden gedragen. Zulk een kistje, waarin geen regen mag kunnen door dringen, zoude bij iedere compagnie van een veldbataljon aanwezig moeten zijn. Bij vertrek te velde kan de compagniespapierkist dan in het garnizoen achterblijven met alle registers, boeken, enz., die te velde niet strikt noodig zijn, om c. q. te worden nagezonden, indien er kans bestaat dat de compagnie langen tijd op een post blijft. 2°. Levensmiddelen. De rijst is meestal verpakt in zakken, inhoudende 50 KG., die

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 453