443 dus te zwaar zijn. Bij een inhoud van 30 KG. zou een zak rijst een tweemansvracht vormen en bovendien bij het lossen geen bezwaar geven. Bij overzeesche expeditiën gebeurt het toch meestal, dat de sloepen, die de vivres naar den wal brengen, in de branding voor anker moeten gaan liggen, terwijl het lossen dan geschiedt door koelies, die dikwijls verder dan tot aan het middel in het water komen. Zijn de vrachten te zwaar, dan kan één man die niet op het hoofd of op de de schouders naar den wal dragen, maar moet dit door twee man op de armen of aan een draagstok geschieden, waardoor veel kans ontstaat dat de rijst nat wordt en bederft. Het gezouten vleesch, verpakt in vaatjes van 25 KGr. inhoud en 30 KGr. wegende, is zeer geschikt om te velde te worden mede gevoerd. Yaatjes van 50 KG. inhoud zijn te zwaar, ook bij het lossen. Een kist, bevattende 12 blikken vleesch van 3 KG. inhoud, weegt 45 KG.; eene verpakking van acht zulke blikken in een kist zal een vracht vormen van 31 KG. en beter zijn voor het mede- nemen bij colonnes. De koffie moet te velde steeds gebrand en gemalen worden mede gegeven en is het daarom noodig dat de blikken, waarin zij moet worden verpakt, reeds in voorraad in de magazijnen zijn. Te velde bestaat het ration rauwe koffie per dag en per man uit 0,03 KG. of voor 150 man 4,50 KG. Volgens bijlaag La. A. van het Regie- men op den Inwendigen dienst bij de militaire ziekeninrichtingen in Ned.-Indië moet worden gerekend op 20°/o verlies voor het branden en malen van koffie en zou dus, in plaats van 4,50 KG. rauwe, 3,60 KG. gebrande en gemalen koffie moeten verstrekt worden. Bij eene verpakking in blikken van 3,60 a 4 KG. inhoud, zou een kistje van zes zulke blikken zeker niet meer dan 30 a 31 KG. wegen. Een kist van 15 flesschen jenever weegt 42 KG.; bij eene verpakking van 12 Q fl. die elk 2,35 KG. wegen in één kist zou de vracht 32 KG. zijn. Een kist van twee blikken petroleum weegt 37 KG. Bij colonnes zullen deze zelden worden medegevoerd. Moet er petroleum worden medegenomen, dan geschiedt dit toch in zulke kleine hoeveelheden, dat zij in flesschen moet worden afgetapt. Een kist wijn van 48 flesschen weegt 90 KG., doch zal wel hoogst

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 454