444 zelden met eene colonne worden medegegeven. Zij vormt een vier mansvracht en moet dus op terreinen, waar slechts tweemansvrach ten vervoerd kunnen worden, de verpakking veranderd worden. Wordt er hard brood of andere artikelen aan de colonnes mede gegeven, dan geldt als vaste regel verdeeling in tweemansvrachten van 30 a 32 KG. Voor het vervoer van drinkwater is gewoonlijk te velde niet over voldoende middelen te beschikken. Het komt echter dikwijls voor, dat bij marschen langs het strand, door bergterrein of door moe rassige kuststreken, het medenemen van eene hoeveelheid drink water zeer gewenscht is en daardoor groote ongelukken kunnen voor komen worden. Daarom zouden er bij het uitrusten eener expeditie steeds eenige geschikte watervaatjes moeten worden medegegeven. Volgens de prijslijst van artikelen bij de militaire administratie in bewaring zijn er in de militaire magazijnen heele en halve anker vaatjes. De eerste zijn met water gevuld te zwaar, de laatste te licht voor een tweemansvracht. De watervaatjes moeten bovendien afgesloten kunnen worden, want juist wanneer het noodig is om water mede te nemen, zal de behoefte daaraan het grootst zijn. Vooral wanneer de dragers niet van een veldflesch voorzien zijn, zullen zij al spoedig dorst krijgen, en zal een verbod om uit de vaatjes te drinken niet veel helpen, daar men bij de lengte der colonnes in zulke terreinen hierop geen voldoend toezicht kan uitoefenen. De vaatjes moeten dus van eene sluiting worden voorzien. Zulk een watervaatje van 26 a 27 L. inhoud zal gevuld 30 a 32 KG. zwaar zijn. Drie vaatjes zijn voldoende, om eenmaal de veldflesschen te vullen van 150 man. Voor het medenemen van jenever in moeielijke terreinen zouden dergelijke vaatjes ook zeer goed te gebruiken zijn, daar nu een kist van 15 flesschen, te zamen inhoudende 22,50 L. jenever, 42 KG. weegt en zulk een vaatje met 26 a 27 L. jenever slechts 30 a 31 KG. zwaar zou zijn. 3°. Munitie. De scherpe patronen der infanterie zijn bij het leger in Ned.-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 455