445 Indië verpakt in vaatjes van 1500 stuks, wegende 66 KG. Dit is een vracht voor vier dragers en daar het dragen met meer dan twee man bij de colonnes meestal zeer bezwaarlijk is, zoo is men dikwijls genoodzaakt, om die vracht door twee koelies te doen ver voeren, waardoor deze afgemat en de troepen opgehouden worden. Daarom waren er in den laatsten tijd te Atjeh op de posten eenige kleine houten kistjes aanwezig, die 400 scherpe patronen konden bevatten en aan de troepen werden medegegeven. Zulk een kistje weegt 1 KG., terwijl de 400 scherpe patronen een gewicht heb ben van 16 KG- Twee kistjes vormen dus een eenigszins zware tweemansvracht, die echter gaandeweg lichter wordt. Bij de aanvulling van munitie in het gevecht kan ieder drager een kistje naar voren brengen, als er bezwaar bestaat om de beide kistjes aan den draagstok derwaarts te vervoeren. Bij het uitrusten eener expeditie zou de reserve-munitie, die door de colonnes wordt medegenomen en die, welke haar "nagedragen wordt, niet anders verpakt moeten zijn. (1) De munitie, welke in de ma gazijnen of op de schepen in reserve blijft, zoude in vaatjes kunnen gepakt blijven. 4°. Zieken en gewonden. Yoor het vervoer van zieken en gewonden worden aan onze militaire expeditiën medegegeven zoogenaamde brancard-hangmatten - gewoon lijk eenvoudig tandoes genaamd -bestaande uit een hangmat van zeil doek, opgehangen aan een draagstok, waaraan zij door twee koelies wordt vervoerd. Hoewel een volwassen mensch een te zware vracht is om op ongebaand terrein en gedurende langen tijd door twee man te worden gedragen, is men tot het invoeren van zulk een brancard moeten overgaan, omdat vrachten, door meer dan twee koelies ge dragen, op de terreinen waarop de troepen ageeren moeten meestal slechts uiterst bezwaarlijk vervoerd kunnen worden. De zwaarte (1) In het nieuwe velddienstreglement wordt alleen op deze kistjes en op draagbare munitiekistjes gerekend voor verpakking van reserve-patronen.Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 456