446 van een volwassen mensch Inlander of Europeaan is natuurlijk zeer verschillend bij verschillende personen, doch ligt, met eenige uitzonderingen, vrij wel tusschen 50 en 80 KG., terwijl die van het grootste gedeelte kan gesteld worden te vallen tusschen 55 en 75 KG. Als gemiddelde slechts 60 KG. nemende, krijgt men voor eiken drager het gewicht der uitrusting en der hangmat er bij re kenende eene belasting van 36 KG. per man. Is de zieke of gewonde een infanterist, dan komt daarbij nog het gewicht van diens uitrusting, zijnde aan wapens en ledergoed zonder patronen6,9 KG., een veldflesch, gevuld 1,10 KG., ledig0,6 voorts een model gepakte ransel, voor Europeanen 7,3 KG., voor Inlanders 6 KG., dan wel een broodzak van 0,60 KG., een sprei van l KG. of een kapot van 1,50 KG. waarin de noodzakelijkste kleedingstukken opgeborgen zijn, wier gewicht is als volgt: 1 paar schoenen1,KG. 1 paar sokken, 1 hemd en 1 onderbroek0,70 1 werkbroek en 1 boezeroen0,50 1 sergejas en 1 sergebroek1, Deze uitrusting, die als minimum 10 of 12 KG. weegt, naarmate zij van een Inlander of Europeaan is, zal zoolang er ledige tandoes zijn, in een andere hangmat kunnen gelegd worden. Bij zware menschen kan elk drager met 45 KG. en meer en als de uitrusting er bijgevoegd wordt zelfs met 50 KG. en meer belast zijn. Dat bij zulke zware vrachten, die dikwijls door de moeilijkste terreinen de colonnes nagedragen moeten worden, de koelies worden afgebeuld, behoeft geen betoog. Men ziet dan ook zulke tandoes bij het opgaan van galangans telkens daartegen stooten, wanneer er gelegenheid is ze op den grond nederleggen, en gedurende den marsch aanhoudend van den eenen schouder op den anderen overnemen, welke bewegingen voor de gewonden meestal zeer pijnlijk zijn. Nu echter deze soort van brancard de eenige bruikbare te velde is, bestaat er geen ander middel om de nadeelen zoo gering mogelijk te doen zijn, dan steeds per tandoe vier koelies in te deelen, die elkander aflossen. Bij het begin van een tocht zullen die dragers het dan gemakkelijk hebben, doch komen er zieken of gewonden, dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 457