447 hebben zij hunne krachten hoog noodig en zal de cólonnecommandant het voordeel ondervinden, dat de ambulance-koelies nog frisch zijn. De gewoonte, om in de tandoes reserve-munitie mede te nemen, moest niet bestaan. Bergt men in een tandoe twee kistjes van 400 patronen, dan hebben de dragers reeds een volledige vracht vóór dat er nog één gewonde is en zullen dus reeds min of meer vermoeid zijn, wanneer zij de overmatig zware vracht van een gewonde te dragen krijgen. Voorts zouden deze tandoes slechts moeten gebruiljt worden, wanneer geen vervoer op andere wijze mogelijk is, zooals bij ageerende colonnes. Zoodra hiertoe echter slechts gelegenheid is, moeten draagbaren voor vier dragers of bijzonder ingerichte voer- of vaartuigen gebruikt worden. In het belang der gewonden zou het zijn, indien als vaste regel werd aangenomen dat aan elke colonne of patrouille, hoe klein ook, die kans heeft in het vuur te komen en waarbij geen officier van gezondheid is ingedeeld, mede te geven een man van het hospitaal- personeel met ecne verbandtasch. Door dit te verzuimen, is het reeds meermalen voorgekomen, dat gewonden moesten verbonden worden met stuk gescheurde kleedingstukken, die vuil of doorgezweet, de wond zeer veel kwaad deden. Het kwam mij niet overbodig voor, om op het vorenstaande de aandacht te vestigen, vooral omdat men zich te velde niet altijd genoeg rekenschap geeft van de zwaarte der te vervoeren vrachten en van de draagkracht der koelies onder bepaalde omstandigheden. Gaat men na hoe vermoeid de militairen dikwijls zijn na een marsch door natte sawahs of bergterrein, zelfs wanneer zij niet heb ben gevochten en met niet meer dan 14 a 15 KG. belast waren (1), dan kan men begrijpen in welken toestand de koelies moeten zijn, indien hunne belasting meer is geweest dan 21 KG., of wel indien zij langen tijd een tandoe met een gewonde hebben moeten dragen, zonder van tijd tot tijd te zijn afgelost. SevangJuni 1886. H. C. P. de Bruijn, kapitein cler infanterie. (1) NL: bewapening <>,90 KG., veldflescli gevuld 1,10 KG., 70 patronen 2,80 KG., een broodzak met eenige kleedingstukken en sprei 3 a 4 KG.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 458