452 dikwijls meer moeite zal kosten voor de paarden en vooral voor de muildieren, die al zeer spoedig weelderig worden, eenige beweging te vinden, ten einde de te groote stalvroolijkheid wat weg te nemen, dan hen voor te zware inspanning te vrijwaren. Welk een groot gedeelte van den tijd, gedurende welken eene colonne op marsch is, wordt niet in het bivak doorgebracht. In Europa worden de oorlogs paarden in den zomer geëntraineerd om de vermoeienissen, die hun bij de najaarsmanoeuvres wachten, te kunnen doorstaan, zonder ge heel gebroken te worden. Moge hier in Indië eens op een enkelen dag een geforceerde marsch gemaakt worden, voor zulke vermoeiende tochten van dagen achtereen behoeft men naar mijne meening niet zoo zeer te vreezen. Door uwe beschouwingen over de exercitiën der bergbatterijen te Batavia vestigt gij, misschien zonder het zelf te willen, de aandacht op eene zaak, voor den ingewijde zichtbaar als een roode draad, die door uw betoog geweven is. Het in eene vlakke kuststreek gelegen Batavia is geen geschikt garnizoen voor eene bergbatterij. (1) Laat ons een oogenblik recht vertrouwelijk zijn, en ik uit mijne school klappen, wat mij, hoop ik, wel niet ten kwade zal geduid worden. Weet dan, dat zoodra het der Regeering zal gelieven te handelen overeenkomstig de inzichten van de hoogste autoriteiten van ons wapen, de bergbatterij naar het binnenland, naar de bergen, zat verplaatst worden en te Batavia eene divisie komen van twee veld batterij en. Heerlijk vooruitzicht, niet waar? Laat ons vromelijk hopen, dat het spoedig verwezenlijkt moge worden. Gij, noch ik, noch zoovele anderen, zullen ons meer om de wijze van oefening van personeel en muildieren der bergbatterij te Batavia en het houden van divisiescbool met zulke heterogene onderdeelen als eene veld- en eene bergbatterij behoeven te ergeren. Gij geeft in uw opstel ook iets ten beste over het richten en de richters, doch schijnt niet indachtig te zijn, dat de korporaals de aangewezen richters zijn en bij uwe regeling dus niet over 11, doch (1) Eene bergbatterij zich oefenende in eene lage vlakke strandplaats; „contra- „dictio in terminis" zouden de Latinisten zeggen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 463