454 te maken. Het middel is niet, van mijzelf, maar wordt aangegeven door Sprokkelaar in een zijner geestige causeriën in den Militairen Spectator. Het beurtelings houden van eene voordracht, volgens u, voor enkelen of velen een koopje, vervalt, doch de leider der ver gadering geeft aan de leden opstellen uit verschillende tijdschriften ter behandeling en bespreking op. Op ééne vergadering zullen dan dikwijls verschillende onderwerpen behandeld kunnen worden. Op het gebied van techniek en tactiek der artillerie wordt tegen woordig zóóveel geschreven, dat men soms wel eens den moed en den lust moet opgeven om alles bij te houden. Mij dunkt, dat geen gemakkelijker middel, om op de hoogte te blijven, bestaan kan, dan zulk eene bijeenkomst bij te wonen, waar de kameraden in zakelij- ken trant den inhoud van het jongste nieuws mededeelen. Prach tige gelegenheid tevens om de officieren op te wekken, ja zelfs te dwingen werken, opstellen in vreemde talen te lezen Ik laat aan den lezer dezer regelen over om uit te maken in hoeverre bij de meesten of minsten onzer een prikkel in dat opzicht van pas is of dienstig kan wezen. IMat mijzelf betreft, ik heb mij gedurende de tien jaren van mijn officiersschap steeds nog al vlijtig op het Duitsc.h, Fransch en Engelsch toegelegd en ben nog dik wijls beschaamd over de resultaten. En met welk een succes zou de bovenbedoelde methode niet zijn toe te passen op beoefening in de wetenschappelijke bijeenkomsten van het militair rechtGij twijfelt, en te recht, of de kennis van de bezoekers dier bijeenkomsten wel bijzonder vermeerderd wordt door zoo te hooi en te gras eene voordracht ik voeg er bij, niet eens altijd van een deskundige over die wetenschap aan te hooren. Maar hoe geheel anders zou de toestand zijn, wanneer op de bij eenkomsten eens behandeld werden verschillende der bij het Indische leger geslagen vonnissen en de sententiën daarop, door de bevoegde autoriteiten af te staan en door de auditeurs-militair uit te kiezen Is eene meer practische en doeltreffende oefening denkbaar Zal dan niet een ieder als van zelf aangespoord w orden, om zijn geheu gen eens op te frisschen en het ontbrekende zijner kennis aan te vullen, wil hij ten minste te zijner tijd een behoorlijk oordeel kun nen uitspreken, zonder te groote onkunde te verraden Bijeenkom-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 465