45G dan eigenlijk weder van voren af aan beginnen, want niets wordt zoo spoedig vergeten als reglementen, die men op niet zoo geheel jeugdigen leeftijd geleerd en slechts betrekkelijk korten tijd practisch beoefend heeft. Ook komen wel eens oudere luitenants bij de batterijen vroeger meer dan nu die nimmer bij de bereden artillerie gediend hebben. Mocht er dus een enkele zijn voor wie het bijwonen der theorie geheel overbodig is, zooals boven blijkt is de toestand van dien aard, dat men kan aannemen, dat door het meerendeel, zoowel der oudere als dei- jongere luitenants, op de theorieën veel geleerd kan worden. Nu kan ik me levendig voorstellen dat gij, de oud-leerling van de krijgsschool, pas in Indië teruggekeerd, met uw diploma voor aan staand stafofficier in den zak, die twee jaren lang niets gedaan hebt dan u bezig gehouden met de meest wetenschappelijke vakken der krijgskunde te bestudeeren, die gedurende dien tijd colleges volgdet bij de knapste militaire specialiteiten in Nederland, dat gij het minder aangenaam vondt aan de theorieën over de reglementen voor een uwer batterijcommandanten deel te nemen. Zeker waart gij de laatste, die de theorieën noodig hadt, gij hadt vroeger bij eene veldbatterij ge diend, uwe reglementen uitstekend gekend en behoefdet waarlijk geetie aansporing om ze nog eens vlijtig in te studeeren en op het terrein een goed figuur te maken. Doch en hier moet ik verlof vragen om weder eene hooge mate van vertrouwelijkheid te mogen bedingen kunt gij in gemoede verklaren dat zulks met ons allen het seval is, men dit bovendien van ons allen vorderen kan? Bij onze bereden artillerie zijn zóó vele reglementen, en sommige er van be- hooren zelfs ivoordelijk gekend te worden, dat het een ongehoorde inspanning kost ze machtig te worden en wordt het voor oudere luite nants, die om zoo te zeggen er reeds geruimen tijd „uit" waren, eene inspanning zóó groot, dat sommigen, ronduit gezegd, er niet toe kunnen komen zonder prikkel van boven. Ziet'ge, Amice, het is mij, die al die zaken zoo van nabij zie, niet mogelijk, met u mede te gaan en den staf te breken over de theo rieën en met u te klagen over verkrachting van eene bij algemeene order uitgevaardige bepaling, die bij nader inzien blijkt eigenlijk niet op ons wapen van toepassing te kunnen zijn. De theorieën over de reglementen vallen nu eenmaal en niets is begrijpelijker 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 467