457 niet in den smaak van ons, luitenants. Ik kan liet daarom niet goedkeuren, het zij onomwonden uitgesproken, en ik hoop dat gij mij mijne openhartigheid ten goede zult houden dat gij, die ge censeerd wordt zoovelen onzer in ontwikkeling, doorzicht en ruimte van blik te overtreffen, en bovendien reeds eene hooge plaats in de ranglijst inneemt, in stede van eene edele zelfverloochening aan den dag te leggen, u als het ware aan het hoofd stelt van de enkele mopperaars, en die kleine grief, die eigenlijk bij de meeaten niet eens zoo diep zit, in dit tijdschrift tot uitdrukking brengt. Ook op deze bijeenkomsten acht ik weder de vraag toepasselijk: Indien zij niet met lust worden gehouden en geene resultaten af werpen, aan wien of aan wie de schuld Men moet onderstellen, dat van de onlangs ingevoerde seinkardoe- zen bij de divisie wel hetzelfde gebruik zal gemaakt zijn als bij de batterijen hier. Ik kon daarom eerst niet goed begrijpen wat gij eigenlijk bedoeldet met „het schatten van afstanden door middel van „seinkardoesjes." Wat er verder volgde, deed mij echter onmiddellijk inzien, dat wij hier slechts met een slip of the pen te doen hadden, en dat gij niet oefening in het schatten van afstanden, doch in het inschieten en de leiding van het vuur bedoeld hebt. Dat men daar bij met het gemakkelijke begonnen is en derhalve de allereerste oefening op het Koningsplein gehouden heeft, kan ik niet zoo direct afkeuren eu moet ik het beamen, dat men slechts van lieverlede overgegaan is tot bij opvolging moeilijker terreinen. Hier schaadt overdrijving zeker, want te velde zullen de doelen, waarop men zich inschiet, zich ook wel altijd op de eene of andere wijze voor het oog afteekenen en zal het eene hooge uitzondering zijn, dat de batterijcommandant een ter zijner beschikking zijnd onderofficier in een boom moet doen klimmen, om iets van de schoten te kunnen waarnemen. Sedert ongeveer twee maanden zijn Willem I en Banjoe Biroe twee verschillende garnizoenen geworden, en is te gelijk de 10e com pagnie (3e veldbatterij) te Willem I op den voet vau eene zelfstan dige batterij gebracht. Tot vóór dien tijd heeft bedoelde batterij met de twee veldbatterijen te Banjoe Biroe steeds ééne divisie uit gemaakt. Het is waar, dat den commandant der eerste batterij 1886, Dl. II. 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 468