458 toegestaan geworden is in enkele opzichten de exercitiën voor den volgenden dag, doch altijd onder nadere goedkeuring van den korps commandant, zelf te regelen. Dat de luitenants dier batterij van den tegenwoordigen commandant wel eens zelfstandige opdrachten zouden ontvangen hebben, hebben die ïïeeren niet zonder verbazing van u vernomen. Mag ik voor het geval, dat gij over korten of langeren tijd eene batterij te commandeeren krijgt en het door u aangegeven dienst- tableau kunt en wilt instellen, er uwe aandacht op vestigen, dat gij in het geheel geene inspectie voor de stukrijders, dus het grootste gedeelte der Inlandsche militairen van de batterij, hebt uitgetrok ken ik kan ten minste niet onderstellen dat gij door de stukrij ders op dien éénen Zaterdag namiddag achtereen wilt laten paarden poetsen, stalschrobben en inspectie maken. Nu, gij zoudt spoedig genoeg ontwaren, dat die klanten eene kleine oogenschouw van tijd tot tijd ter dege noodig hebben. En hiermede, waarde collega, ben ik aan het eind van uw opstel en daarmede ook aan het eind van mijn open brief gekomen. Op enkele punten, waar mij zulks oorbaar voorkwam, heb ik mijne meeniug tegenover de uwe gesteld, en ik doe niets dan aan uw karakter en geest recht wedervaren, wanneer ik onderstel, dat gij mij zulks niet ten kwade zult duiden. Waarschijnlijk zult gij het met verscheidene mijner beschouwingen niet eens zijn. Niets belet u er op terug te komen. De zaak, eene iu ons beider oogen hoogst gewichtige, zal er slechts door winnen, wanneer zij zoo omstandig mogelijk besproken wordt. Ontvang ten slotte mijn kameraadsckappelijken groet en geloof mij Uw dienstwillige dienaar J. L. Swart, le luitenant-adjudant der artillerie. Banjoe, Biroe18 September 1886. P. S. Ik maak van de gelegenheid gebruik om nog even een woordje te wijden aan uw opstel over kluistermiddelen, voorkomende in de aflevering van ons militair tijdschrift, voorafgaande aan die, waarin gij de oefeningen der bereden artillerie besproken hebt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 469