35 Nadat het geruimen tijd gestaan heeft, gebeurt het wel dat bij het openen van het vat eene onaangename, sommigen zouden al spoedig zeg gen eene bedorven lucht opstijgt. Alvorens het vleesch als bedorven weg te werpen, moet men het volgenderwijze behandelen De pekel wordt weggeworpen, het vleesch met schoon water goed afgewasschen, opnieuw goed ingewreven met zout, in een schoon vat gedaan en indien het dan den volgenden dag niet slecht ruikt, is het uitstekend voor de consumptie. Het nadeel van gezouten vleesch is dat een deel der oplosbare voedingsstoffen door de pekel opgenomen wordt. Gedroogd vleesch. Tot het maken van gedroogd vleesch maakt men gebruik van rund-,, buffel-, herten- en varkensvleescb, zooveel mogelijk ontdaan van vet. Het vleesch wordt in dunne reepen of strooken gesneden, met een weinig zout ingewreven, eenigen tijd in de zou gelegd, en daarna met specerijen ingewreven. Die specerijen bestaan uit een mengsel van ketoembar, djinten, bawang poetih, laos, trassie en een weinig suiker. Door het vleesch in den wind te drogen, heeft in den aanhou denden luchtstroom eeue snelle verdamping der voehtdeelen plaats. Het zout bewaart het voor bederf en de specerijen voor ongedierte. Het gedroogde vleesch, mits goed toebereid, is een uitstekend voedingsmiddel; door het aanwezig zijn van alle voedende bestand- rleeleu staat het gelijk met versch vleesch; het is gemakkelijk te vervoeren of op expeditiën mede te nemen. Gedroogde visch. Het drogen van visch geschiedt veel in Nederlandsck- Indië, doch men neemt aldaar niet altijd de beste soorten. In Siam wordt daar van meer werk gemaakt en heeft van dat artikel een groote uitvoer plaats. De soorten zijn hoofdzakelijk: ikan pedah tjoerjoet, ikan sepat, ikan belannah, ikan gaboes, enz. De ikan pedah is de grootste en komt veel overeen met den kabeljauw; zij wordt in Indië het meest uit Siam ingevoerd. Alvorens de visch te drogen, wordt ze over de geheele lengte doorgesneden, van de ingewanden ontdaan, ingesmeerd met zout en tamarinde en in de lucht goed gedroogd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 46