461 Een beter middel is, den luitenants het gedeelte hunner taak te ontnemen, dat niet met hun rang strookt en daarvan te maken, wat het eigenlijk is „Onderofficiers-werkzaamheden Men scheppe een graad tusschen den adjudant-onderofficier en den 2en luitenant. Dit voorstel is niet nieuw; Stieltjes beval het o. a. reeds aan. In den laatsten tijd is het weer ten katheder gebracht. De Heer De Meester besprak het bij zijne hervormingsplannen voor de formatie en de oefeningen der Infanterie in Nederland (Milit. Gids, 2e Jrg., en Verg. v. d. Ver. te beoef. v. d. Krijgswet, op 26 Febr. 1885). X. wijdde er een zeer belangrijk artikel aan in dit tijdschrift (15e Jrg. N°. 3)„Een en ander over de betrekking van onderluitenant „bij het wapen der Infanterie". Bovendien werd meermalen in dit tijdschrift het voordeel besproken van een adjudant-onderofficier of een tweeden sergeant-majoor per compagnie. Deze nieuwe graad worde verkregen door hen, die tot nu toe zonder examen of met verlicht examen officier werden, en door hen, die thans reeds als adjudant-onderofficier officiersdienst verrich ten of hun geluk beproeven bij het Departement van Oorlog, den Topographischen dienst, enz., enz. Daar die maatregel eene vermin dering van het aantal luitenants ten gevolge heeft, kunnen ook de eischen voor den officiersrang hooger gesteld worden. Waaruit weer volgt, dat onderofficieren, die nu met inspanniug dien officiersrang verwerven, hun heil zullen blijven zoeken in de zooveel verbeterde onderofficiersloopbaan. Zal ik mij hier verstouten eene enkele opmerking te maken be treffende de hervormingsplannen van den Heer De Meester, hij be- schouwe het als een blijk van belangstelling in het Nederlandsche leger. X. zal mijne beschouwingen welkom heeten als bewijs, dat ten minste één hoorder was in de woestijn, die hij meende toe te spreken. Den Heer De Meester veroorloof ik mij in overweging te geven: Zou het niet de voorkeur verdienen den milicie-luitenant slechts den rang van adj.-onderoff. dienstdoend officier te geven? Een jaar milicie-dienst kweekt geen veldofficier. 't Is niet zonder voordeel, steeds door den titel herinnerd te worden, dat men in hem geen in den dienst en door studie gevormd, in ervaring en kennis te vertrouwen officier heeft. Dat dienstdoendof de kortere naam,

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 472