462 dien men verkiezen zal, waarborgt voor opdrachten boven vermogen. En wanneer de omstandigheden de compagnie van haar kapitein en luitenant berooven, zie ik liever, als regel, het bevel toevertrouwd aan den geroutineerden adjudant-onderoff. dd. off. uit de gelederen, dan aan den pas uit zijn bureau gehaalden milicie-luitenant. ÏSTa volbrach ten milicie-plicht bij de schutterij overgaande, kan hij zonder bezwaar luitenant worden. Na deze kleine afwijking keer ik weer tot Indië. Waar eene wetenschappelijke opleiding voorafgaat, wordt een werkkring, haar overeenkomstig, verondersteld. Reglementen, bepalingen, inzichten van chefs, met dien grondslag in strijd, zijn derhalve ook in strijd met den geest, de bedoeling des wetgevers, 't Is niet aan te nemen dat zooveel gestreden wordt voor degelijk, grondig onderwijs aan de Kon. Mil. Academie en andere militaire scholen, als daarbij aange nomen is dat de officier in den regel zijne weetgierigheid moet be vredigen met dienstreglementen en algemeene orders. Waartoe zaken onderwezen, als deze slechts bestemd zijn om vergeten te worden? Als een chef zegt, niet te begrijpen waartoe al de geleerdheid dient, die een 2e luitenant meebrengt, moet dit hem niet leiden tot temperen van den studielust van zijn jongen makker, maar wel tot de vraag: Waarom zou men hem dat onderwezen hebben? Doch, nu onze luitenant slechts diensten te presteeren heeft, waarin een collega, die de zilveren medaille vóór de sterren verwierf, hem verre de baas is, is 't te begrijpen dat een chef denkt: Wat heb ik aan die geleerdheid? En deze zienswijze wijst er weer op dat het grootste gedeelte van onze dienstverrichtingen thuis behooren in de rij der verplichtingen van den onderofficier. Bij de wapens der Genie en der Artillerie worden de officieren in enkele onderdeelen van den dienst te gemoet gekomen door onder officieren. Is het natuurlijk, dat de z. g. wetenschappelijke wapens hierin voorgingen (dit wordt dikwijls niet ingezien), de infanterie, „que tout doit tendre a mettre tres en honneur et a y attirer les „officiers capables", moet volgen. Den tijd van den luitenant zoek- brengen met zoutelooze corvéeën, die, zonder hem in een enkel opzicht ten goede te komen, den geest verlammen, de ambitie dooden, druischt

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 473