467 onzen vreedzamcn vijand alle poetsen trachten te spelen, die onze vindingrijkheid, d. i. hier tactische kennis, blik en sluwheid, ingeeft. Wij zullen revanche willen nemen; de nederlaag van gisteren door succes van morgen willen uitwisschen. Men late ons van tijd tot tijd de uitkomsten dier oefeningen bespreken. De tegenwoordige reglementen houden evenmin rekening met hunne broertjes, als met de zusjes, de Alg. orders, die op hare beurt weer vergeten dat de reglementen bestaan. Elk hunner beschikt per dag over 24 uren en wie het nauwkeurigst in uren en minuten spreekt, wordt alleen gehoorzaamd. Yoorts behooren ook voor de officieven te worden voorgeschreven schiet-, scherm- en gymnastiek-oefeningen, en overal, waar mogelijk, in bepaalde maneges rijles worden gegeven. Deze oefeningen moeten in zoover verplichtend zijn, dat van ieder officier een zekere graad van geoefendheid vereischt wordt; daarbij rekening houdende met 's mans gestel. Eerst dus oefenen, later onderhouden. Nie mand zal betwisten dat het leven van den officier kan afhangen van zijne behendigheid in het hanteeren van sabel of revolver. Niemand zal tegenspreken dat het paardrijden eene kunst is, die geleerd moet worden. Maar tegenwoordig is geen tijd beschikbaar, de luitenant moet immers surveilleeren bij God weet wat al. De onder-luitenant zal hierin verbetering brengen, door de reden op te heffen, die ons deugdelijke oefening onthoudt. Om den luitenant te steunen èn bij het voortzetten zijner studie, èn in het op de hoogte blijven van zijn tijd, is 't wenschelijk nu en dan korps- of garnizoensgewijze besprekingen te houden, over b.v. een der volgende punteneene bepaalde gevechtsontwikkelingde dienstreglementen de vuurwapenen der Inf.het nieuws op militair en politiek gebied; de veldtochten en evolutiën in en buiten Indië (gevolgd op de kaart). Ook hierbij komen van tijd tot tijd de verschillende wapens samenterwijl bovendien eene enkele maal een off. v. gezondheid, een auditeur militair a. a. z. als spreker optreedt. Die bijeenkomsten zijn thans (in den regel) de bespotting van hetgeen zij wezen moeten. Dat verwondere niemand. Is het niet met onze wetenschap spotten, de wetenschappelijke behandeling van een ernstig onderwerp op te dragen aan een officier, die aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 478