468 het zoo weinig eischend luitenants-examen niet kon voldoen In ge- moede, is het van elk officier te verwachten, dat hij eene gedach- tenwisseling behoorlijk inleiden kan? Door het aanstonds te bespre ken onderwijsstelsel, vertrouw ik, dat den theorieën der officieren dien ernst verzekerd wordt, zonder welken zij nutteloos en ergerlijk zijn. Wil men nu reeds verbeteren, men bepaler „de voordrachten „zijn steeds vrijwillige bijdragen; het onderwerp moet miustens eene „maand vooruit bekend gemaakt worden; de bijeenkomsten zijn vrij „van alle schoolsche vormenen men zorge dat dit nageleefd wordt. In den regel moet de officier 's namiddags geen verplichten dienst hebben. Dit geeft het recht te vergen dat hij dagelijks eenigen tijd aan de studie afstaat. Een recht, dat geen dwang verlangt, als de oefeningen zelf prikkel tot weetgierigheid zijn. „Leer den mensch „zichzelf en zijne krachten kennen, geef hem het bewustzijn van „hetgeen hij is en hij zal ook leeren te zijn wat hij wezen moet", zegt Schelling terecht. Het ontwerp ter regeling der oefeningen van een veldbataljon, dat hier is uitgewerkt, is een der vormen, waarin mijne denkbeelden samengevat kunnen worden. Wijzigingen zijn zeer goed mogelijk zonder het grondbegrip te schaden, 't In groote letters gedrukte is het gedeelte dat bij tableau of wekelijksche order door den korps chef vastgesteld ishet klein gedrukte geeft aan hoe b. v. de com mandant van een der compagnieën den beschikbaren tijd kan ver- deelen, wil hij eens in een week alles doorloopen. Daarbij is aange nomen dat deze compagnie Dinsdag in de eischen van den garnizoens- en den algemeenen inwendigen dienst voorziet, en Donderdag naai de schijf schiet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 479