36 Ze moet goed droog zijn, daar ze anders spoedig zacht wordt en bederft. Bij het keuren van gedroogde visch is het dus hoofdzaak na te gaan, of ze goed droog is, eu of zich daaraau geen bedorven lucht bevindt. Geconserveerd vleesch. Het conserveeren van vleesch heeft in Europa, Amerika en Australië plaats. Het vleesch wordt ongekookt in bussen of blikken gedaan, de overige ruimte opgevuld met water of bouillon; het blik dichtgesoldeerd en in een bad van zout water tot boven 100° C. verhit. Indien er nog lekken in de bussen of blikken zijn, vertoonen zich luchtbellen. Die lekken goed dicht gesoldeerd zijnde, kan het vleesch geruimen tijd bewaard worden en verliest het niets van zijne voedingsstoffen. De volgorde, waarin de hiervoren behandelde vleeschsoorten naar hun voedingsgehalte gerangschikt moeten worden, is niet met juiste lijnen te bepalen, omdat het rundvleesch wel meer eiwitstoffen, het varkens- vleesch daarentegen meer vet bevatof evenwel de hoeveelheden, ver meld in de tarieven 15 en 20, in evenredigheid zijn met het voedingsge halte, eischt nadere aantooning. Onder ééne categorie moeten vermeld worden versch rund-of buffel- vleesch, gedroogd vleesch (dengdeng) en het geconserveerde vleesch in blikken bussen, voornamelijk uit Australië. Het gezouten vleesch, waarvan minder wordt verstrekt, heefc bovendien minder voedingsstoffen, omdat een gedeelte door de pekel wordt geabsorbeerd. Het gerookt of gezouten spek of wel het versche varkensvleesch bevat wel minder eiwitstoffen doch meer vet; in hoeverre het eene het andere kan vervangen, is nog niet juist bepaald. De gedroogde visch, mits goed toebereid, is een uitstekend voe dingsartikel ook daarin zijn alle oorsponkelijke bestanddeelen gebleven, alleen de vochten ziju verwijderd. Koffie. De koffie is het zaad der vrucht van den koffieboom. Het oorspronkelijke vaderland der koffie is Abyssiuië of Ethiopië. In het laatst der 15e eeuw naar Arabië overgebracht, werd ze in 1706 naar Ned.-lndië overgevoerd en gekweekt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 47