472 een sectie, een peloton, een compagnie, zullen de andere onderdeelen ongeschonden blijven. De wachten trekken 's namiddags op. De compagnie, die in den wachtdienst voorziet, geeft ook één officier, en zoo noodig een onder-luitenant, van piket. Die officier is niet vrij van de diensten, uitsluitend voor officieren bevolen. De garnizoensdienst eischt van de officieren echter veel meer dan wacht en piket. 't Meest tijdroovend zijn de commissiën tot keuren en afkeuren, tot overnemen van magazijnen, tot onderzoeken van perkara's. Deze hebben m. i. voor 't meerendeel geen reden van bestaan. Is 't niet ongerijmd een officier van de infanterie over het al of niet bruikbare van paarden of dakpannen te laten beslissen Is 't meer dan comedie een paar luitenants gedurende 3 a 6 maanden te doen figureeren bij 't overnemen van een geniemagazijn? Men stelle van hoogerhand meer vertrouwen in de ambtenaren men verheffe de persoonlijke verantwoordelijkheid. Men vervange dat z. g. toezicht en die z. g. controle door degelijke adminis tratieve voorschriftenDan zal de verklaring, de handteekening van twee officiereu-administrateurs, niet meer gedekt behoeven te worden door die van twee toeschouwers, die tal der overgenomen voorwerpen zelfs niet bij naam kennen. De keuring der levensmiddelen en brandstoffen kan aan eene com missie opgedragen worden, zonder dat de dienst daardoor lijdt. Deze commissie zij b. v. samengesteld uit een officier van gezondheid of een apotheker, met den commandant van de compagnie (het peloton), die op den bepaalden dag in den garnizoensdienst voorziet, en den lui tenant of onder-luitenant speciaal. De rechtspleging werpt een bezwaar op, dat minder gemakkelijk op te lossen is. De gerechtelijke onderzoeken en de krijgsraden nemen veel tijd in beslag. De militaire jurisprudentie zal ons wel nooit'geheel ontnomen worden. Wel bestaat de kans dat de militairen wegens commune delicten ook voor den communen rechter zullen komen, doch daarmee zal 't bezwaar slechts ten deele opgeheven zijn. Ook dan blijft de vraag bestaan: Iloe kan de militaire recht bank op voldoende sterkte gehouden worden, zonder dat dit de officieren in hun dienst belemmert?

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 483