37 Hoewel tot de heesters behoorende, kan zij 40 tot 50 voet hoog worden; ten einde het plukken niet te bemoeielijken, laat men ze ge woonlijk slechts tot 6 of 7 voet hoog opgroeien, en snoeit haar gedurig. Volgens sommigen zoude door goed snoeien meer vrucht verkregen worden. De aanplant geschiedt op hoog terrein tusschen de 800 en 4000 voeten hoogtehet klimaat moe t vochtig zijn, doch de hoornen hebben veel zon noodig, om rijpe boonen te krijgen. Hoewel de boomen reeds vóór het 5° jaar vruchten dragen, zijn ze evenwel eerst op dat tijdstip volwassen en dragen het beste tot het 12e jaar. Zij worden gemiddeld 20 jaar oud. Als de vruchten rijp zijn, zien ze rood. De koffie wordt in drie hoofdsoorten verdeeld, nlde Gouverne- ments koffiede particuliere koffie en die van den vrijen aanplant van de bevolking. Van de Gouvernements koffie heeft men twee soorten: de groene van Oost-Java en de geele van de Preanger, Semarang en Kedoe. Van de particuliere koffie levert Pasoeroean het meest; de boon is vrij groot en van een hardgroene kleurdaarna de Preanger, Se marang en Kedoe, welker boonen grooter en geel zijn. Van vrijen aanplant van de bevolking is alleen op de bui tenbezittingen sprake, als Sumatra gedeeltelijk, Celebes, Timor en Bali. De hierboven genoemde soorten gaan voor een groot gedeelte naar de Europeesche markt; nl. al de Gouvernements koffie le soort, van de particuliere koffie die uit de Preanger, Semarang, Kedoe en van de buitenbezittingen die van Sumatra en de fijne soorten van Celebes en Timor. De koffie van Bali blijft in Indië. De mindere soorten van Celebes en Timor worden plaatselijk door de bevolking gebruikt. De meest gezochte soort is thans de Sumatra-koffie, die ook het duurste is en daarom niet door de Gouvernements leveranciers geleverd wordt. Er zijn twee soorten van bereidingen en wel de Oost-Indische en de West-Indische. De Oost-Indische bereiding, meestal gevolgd op de Gouvernements aanplantingen, bestaat daarin, dat de vruchten, als ze rijp en dus goed rood zijn, geplukt, op een hoop gegooid en voortdurend omgewerkt

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 48