479 terrein van den oorlog aangekomen, of de order wordt gegeven dat bij het voorwaarts rukken de ransel zal worden achtergelatenniet hetgeen er om, op en in zit, maar speciaal de veldransel, dat onmis bare voorwerp voor den soldaat te velde, hetwelk met zooveel kosten wordt aangeschaft en onderhouden. Vermakelijk is het soms daarbij waar te nemen, hoe chefs, die zich in het garnizoen met hand en tand tegen de afschaffing van den ransel verzetten, te velde zonder aarzelen goedvinden, dat de ransel buiten gebruik wordt gesteld. Wat den soldaat aangaat, deze zal nooit om zijn ransel vragen; hij verpakt hetgeen hij mee moet voeren op meer practische wijze en denkt pas aan den ransel terug, wanneer hij van het oorlogsterrein huiswaarts keert en kans loopt met het kostende van een ontbreken- den ransel (1) te worden belast. Reeds meermalen is er sprake van geweest den ransel af te schaffen en ik herinner me, dat omstreeks 1879 werkelijk aan het leger is gevraagd of de ransel kon worden gemist. Niettegenstaande de Atjeh-oorlog toen reeds zes jaren geduurd had en verreweg de meeste officiereu wisten of konden weten dat te Atjeh de ransel niet werd gebruikt, hebben toch de voorstanders van het behoud geze gevierd. Er is echter sedert 1879 iets bijzonders gebeurd, iets dat recht geeft niet alleen, maar dat noodzaakt, de ranselquaestie weer aan de orde te brengen, en het is op grond van die bijzondere gebeur tenis dat ik zoo vrij ben de oude vraag te herhalenransel of geen ransel Die bijzondere gebeuriepis, waarop ik de aandacht wensch te vestigen, is de invoering van wollen jassen en pantalons voor het geheele leger, eene verbetering die m. i. niet voldoende kan worden geprezen. Men heeft met de invoering van die nieuwe stof waarschijnlijk geene andere bedoeling gehad dan de oude onoogelijke uniform te vervangen door eene fraaiere, maar die handeling zal naar mjjne overtuiging nog kunnen leiden tot afschaffing van den ransel en van de kapotjas- De ransel toch, die vroeger een katoenen jas en pantalon met hem onderbroek en een paar sokken kon bevatten, weigert thans die kleeding- (1) Niet met den onverschenen drachttijd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 490