- 480 stukken op te nemen, (1) wijl de serge kleeding te volumineus is, om zich met het bescheiden plaatsje van de katoenen jas en pantalon te vergenoegen, zoodat de ransel, zal hij de hem aangewezen taak blijven vervullen, noodwendig moet worden vergroot. Ik heb zooeven gezegd dat de soldaat te velde zijne bagage op meer practische wijze verpakt dan met behulp van een ransel en wil hieronder Vertellen, welke wijze door den man wordt gevolgd. Het zij mij vergund daarbij gebruik te maken van het rapport van een onderofficierdie een groot gedeelte van den Atjeh-oorlog heeft meegemaakt, en wiens oordeel dus gebaseerd is op persoon lijke ondervinding. Dat rapport, in 1879 geschreven, laat ik hieronder volgen, zooals het is uitgebracht: VERKLARING. Naar mijn bescheidene meening is het gebruik van den laatstelijk ingevoerden broodzak te velde verre te verkiezen boven dat van den veldransel. De laatste toch kan betrekkelijk weinig goederen bevattenknelt den soldaat door de wijze van dragen in de schoudergewrichten en drukt op de borst; het omwikkelen van den ransel met sprei en kapot is te gecombineerd en bezwarendwaarom dan ook dikivijls bij onverwacht oprukkenhet eene of het andere wordt achtergelaten en ook veelmalen onder den marsch de vermoeiende en knellende ransel met inhoud en al wat er om en op gebonden is, wordt weggeworpen. Ook is het gebleken dat ondoordringbaarheid voor den regen alleen in theorie bestaatterwijl het opbergen van patronen daarin onnoodig is geworden. De zoogenaamde broodzak daarentegen hindert den man niet op de borstbiedt den man door de ivijze van dragen ieder oogenblik de gelegenheid aan om daarin iets te bergendan wel daaruit te nemen de sprei en kapotjas worden dan tevens gemakkelijk en bandoulière gedragenterwijl het binden van een paar schoenen daarop aan de achterzijde volstrekt niet hinderlijk is; moet bovendien het geweer zooals bij het uitrukken van tamboers en hoornblazers, noodzakelijk over den schouder gedragen wordendan maakt de ransel dit totaal (1) Ook de ransel van Russisch doek, tenzij de sergekleeding dan is afgesleten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 491