481 onmogelijkterwijl de broodzak dit weinig of niet verhindertde ivijze van dragen stelt echter bij de laatsten een bezwaar daardat de vracht altijd op één schouder drulctwaarin wordt te gemoet gekomen door het daarstellen van twee riemen even boven den zak aan de draag riemen gehechtwaarvan de eene (lange) over den linkerschouder gaat en van voren aan den anderen kortengegespt wordtzoodat de man door het aanhalen of losmaken daarvan de draagkracht (1) op den rechterschouder naar goedvinden kan vermeerderen of verminderen. De eigenlijke marschtenue van den soldaat te velde is dan ook als volgt: de wapens en het ledergoed, de broodzak, gedragen aan twee riemen of banden, die elkander op de borst kruisen en waarvan de een naar willekeur kan worden verlengd of verkort om het gewicht op den rechter- of linkerschouder te vermeerderen of te verminderen, verder de sprei en kapotjas en bandoulière over den rechterschouder met een paar schoenen daarop gebonden, zóódanig dat de schoenen op den rug van den man komen. Ik voeg daar nog bij dat de soldaat, behalve tabak, enz., zijn reserve-jas en broek in den broodzak bergt, dat hij ondergoed en soms ook patronen in de sprei rolt, die hij en baudoulière draagt en dat hij zijn eetketel ophangt aan het vereeuigingspunt van de einden der rol, die hij aldus en bandoulière over den rechterschouder draagt. Deze wijze van verpakken getuigt van grooten practischen zin en is ongetwijfeld langzamerhand door ondervinding ontstaan. Ik weet er geene bemerking op te maken dan alleen deze, dat eene rol, als die door kapot en sprei wordt gevormd, over den linker- en niet over den rechterschouder behoort te worden gedragen, omdat bij het vuren het geweer niet in den aanslag kan worden gebracht, wanneer de man eene opgerolde jas en sprei vóór langs den rechter schouder draagt, en ook omdat de eetketel, wanneer hij links hangt, steeds tegen het kapmes klettert. Dat dragen van de jas, enz. over den rechterschouder geschiedt op last der officieren en mag dan ook niet worden aangemerkt als eene regeling door den soldaat getroffen. (1) Rapporteur bedoelt: het gewicht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 492