482 Wij zien uit het bovenstaande, dat bij de marschteuue van den soldaat te velde de ransel niet wordt gebruikt. Wij weten dat die ransel, wanneer bij in vredestijd wordt gedragen, eene eigenaar dige wijze van bepakken noodig maakt, die den soldaat hoogst hinderlijk is en hem op den duur van vermoeienis doet bezwij ken. Wij weten ook dat de aanschaffing van den ransel, de op- bewaring en het onderhoud daarvan den lande op aanmerkelijke uit gaven komen te staan en dat tegenover al die nadeelen niet een enkel afdoend voordeel kan worden genoemd. Ik geloof dus dat ik met een gerust hart mijne overtuiging mag uitspreken, dat de afschaffing van den ransel een financieel voordeel zou zijn en een weldaad voor het leger. De invoering van wollen kleeding voor het leger heeft het onbetwist bare voordeel dat de man nu aanmerkelijk warmer is gekleed dan vroeger. Het niet te miskennen streven van den soldaat, om bij exercitiën en militaire marschen zijne voormalige katoenen tenue aan te trekken, wekt zelfs het vermoeden, dat de serge jassen en pantalons somtijds wat al te warm zijn, vooral wanneer men iu aanmer king neemt, dat die stof een weinig hard is en den soldaat verplicht, steeds een hemd of boezeroen en onderbroek daaronder te dragen, iets wat hij vroeger bij de katoenen kleeding, waar mogelijk, achter wege liet. Kleedt men dan ook een soldaat met serge jas, serge pantalon, hemd, onderbroek en de kapotjasdan is hij, de bloote voeten der Inlanders buiten beschouwing gelaten, voldoende toegerust om eene winterkoude te trotseeren, iets wat hier in Indië gerust als overdaad kan worden aangemerkt en zeker niet zal strekkeu om den soldaat te harden tegen het kou vatten. Te velde draagt hij de kapotjas opgerold en bandoulière, wat zeker gemakkelijker is dan gewonden om den ransel, maar wat toch niettemin een bezwarend iets blijft, vooral wanneer men in het oog houdt, dat zoo'n kapotjas te velde steeds opgerold blijftomdat de soldaat zich uitsluitend dekt met zijne sprei. Officieren, die lange tochten te velde hebben meegemaakt, zullen zich misschien herinneren dat na afloop bij het losmaken van de kapotjas, er wel eens vijandelijke kogels uit kwamen rollen, die er soms dagen lang in gezeten hadden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 493