488 De kapotjas wordt dan ook uitsluitend gebruikt in het garnizoen, zoodat zij, wanneer men haar wil behouden, ingeleverd zou dienen te worden, wanneer de troep te velde gaat. Maar zelfs in het gar nizoen, ook in koele klimaten, is zij overbodig, omdat een schild wacht zich in het garnizoen zeer goed met zijne sprei kan dekken, wanneer die sprei slechts een klein beetje gewijzigd wordt. De sprei is eene der nuttigste zaken, die aan den soldaat worden verstrektzij is verwarmend en zeer lichtdaarbij zeer solide. In het garnizoen en te velde slaapt de soldaat er onder, in het bivak ge bruikt hij haar op het heetste uur van den dag als veldtent en is hij gewond, dan wordt hij er zoo noodig in weggedragen. Bevreemding moet het dan ook wekken, dat dit zoo nuttige uit rustingstuk op zulk eene ik zou haast zeggen nonchalante wijze, wordt verstrekt, want spreien van dezelfde grootte worden gegeven aan meuschen van de meest uiteenloopende tailles. Een Inlandertje zoo groot als een vuist krijgt eene sprei evenlang als die van een reus- achtigen Duitscher, en terwijl de eerste zich onder de sprei verbergt door haar boven zijn hoofd toe te halen, ziet men den laatste hope- looze pogingen doen, om er zich behoorlijk mee te dekken. Even als men jassen van verschillende tailles heeft, dient men dan ook spreien van verschillende grootte te verstrekken, wil men de billijkheid tegenover de goed uit de kluiten gewassen soldaten niet uit het oog verliezen. Men zou uit het vorenstaande zeer licht de conclusie kunnen maken, dat ik den soldaat in vredestijd op wacht zou willen laten trekken, gewikkeld in zijne tegenwoordige licht gekleurde sprei, die na eenige keereu te zijn gewasschen eene groezelig witte kleur aanneemt; dit is echter volstrekt niet het gevalik zal mij daaromtrent nader verklaren. Ongeveer 1(1 jaren geleden werden in het leger ter bezichtiging rond gezonden twee ddeediugstukken, afkomstig uit Amerika (ik meen Mexico.) Het eene kleedingstuk was eene jas van zeer zwaar laken, zóó lang en zóó wijd, dat de soldaat er zich, met den ransel om, in kon verbergen. Het was niets anders dan een gewone Hollandsche schilder mantel en werd dus met recht voor het Indische Leger verworpen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 494