485 sommen zóódanig aanwendt, dat andere nog grootere uitgaven kunnen worden voorkomen. De gelegenheid staat daartoe m. i. open, omdat het onderwerp„kleeding voor het leger,door het Legerbestuur aan de orde gesteld is. Ik bedoel den wensch te uiten, dat vrijkomende gelden zullen worden aangewend tot het verstrekken van schoenen aan alle Inlandsche troepen. Het aantal Inlandsche militairen, dat jaarlijks met onderstand en pensioen het leger moet verlaten wegens voeteuvels, is aanmerkelijk, en het aantal menschen, dat jaarlijks moet worden aangeworven om in de daardoor ontstaue vacatures te voorzien is natuurlijk even groot. Burger Inlanders loopen wel is waar evenals onze soldaten op bloote voetenmaar zij zoeken steeds de zachte kanten der wegen en worden zelfs dan nog dikwijls vroegtijdig ongeschikt tot het af leggen van groote afstanden. (1) Militairen daarentegen loopen in rij en gelid en moeten hunne voeten veelal plaatsen op die gedeelten der wegen, welke een burger niet betreedt. Ook moet de Inlandsche militair op het terrein van den oorlog (wanneer hij den strijd met het oog op zijne voeten niet opgeeft, iets wat dikwijls voorkomt) zich blootstellen aan verwonding door randjoes. Het aantal menschen, dat zoowel in vredes- als in oorlogstijd onge schikt wordt wegens gebrek aan schoenen, is enorm, en voor elk van die militairen moeten de navolgende uitgaven worden gedaan Onderstand in eens, maar meestal levenslang pensioen transportkosten naar de plaats waar de man zich wenscht te vestigen hand- en aanbrenggelden voor een vervanger; transportkosten van de plaats der werving naar het depot en latei- naar het bataljon waar de vacature is ontstaan; kleeding voor de nieuw aangenomene en eindelijk een zeker procent der verliezen, ontstaan door desertie van pas aangenomen soldaten. Behalve de uitgaven, die voor elk man kunnen worden aangeduid (niet berekend), zijn er andere nadeelen aan het gemis van schoenen verbonden, die allen tot geldelijke verliezen kunnen worden herleid en waarvan ik er eenigen hieronder zal noemen (1) Burger Inlanders dragen veelal lederen voetzolen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 496