493 Dan was het weer van voren af aan peinzen op uitkomst, om ten slotte het hoofd in den schoot te leggen met de verzuchting: „Wat wil men ook talent voor 33 ets. per dag!" 't Kan na deze inleiding niet verwonderen, dat ik met belang stelling ter hand nam het artikel„Militaire muziekkorpsen," voor komende in het Indisch Militair Tijdschrift N°. 6 van dezen jaargang, hopende daarin oplossing te vinden van het raadsel. Goede kapelmeesters, goede muzikanten, ziedaar almede de hoofd factoren van een behoorlijk muziekkorps, door X. in zijn opstel genoemd. Welzeker, niemand zal zulks betwisten, maar hoe komt men er aan? X. gaat hiertoe hoogere eischen stellen voor den kapelmeester; hij wenscht hem, als die der regimenten in Nederland, onderworpen te zien aan een examen, liefst de vereischten gelijkstellende met die in Nederland. Maar is door X. wel eens de maatschappelijke positie van beide individuen vergeleken? De kapelmeester in Nederland, den rang van adj.-onderofficier hebbende, staat werkelijk maatschappe lijk hooger dan zijn collega-adj.-onderofficier bij den troep. Op verschillende plaatsen ziet men hem zijn vrije uren besteden aan privaat onderwijs en komt hij daardoor in gezelschappen, ja krijgt omgang in kringen, waarin zijn collega bij den troep zich niet beweegt. Hier bij in aanmerking genomen de voordeelenaan die betrekking verbonden, de betrekkelijk onafhankelijke werkkring, zijn sierlijke uniform, enz., dan is het te begrijpen dat ter verkrijging van die betrekking in Europa, waar de strijd om het bestaan toch reeds zoo groot is, hooge eischen gesteld kunnen worden. Oin in Indië diezelfde eischen te kunnen stellen, diende men te beginnen met de voordeelen, aan de betrekking verbonden, op te voeren. Men koopt niet veel talent voor zoo weinig geld. In de eerste plaats dan, laat niet zijn baton de maréchal zijn de sergeant-ma joorsrang, maar maak hem adjudant-onderofficier. Onderscheid hem door een sierlijke kleedingdat lokt en staat goed voor den troep en stel dan de eischen evenredig met de voordeelen aan de betrekking verbon den. Wat de muzikanten betreftlaat hierbij hetzelfde principe voorzit ten den graad van korporaal, bij verdienste dien van sergeant, nette kleeding, in een woord, regel het in den geest zooals zulks in Ne derland plaats heeft en er bestaat geen twijfel of er volgt verbetering.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 504