494 Ook het Legerbestuur nam maatregelen, om verandering in den bestaanden toestand te brengen, docb kon niet ver gaan zonder in de beurs te grijpen; - bet verminderde het aantal muziekkorpsen en bepaalde dat het getal pupillen, dat aan de inrichting te Gombong wordt opgeleid voor muzikant, zou opgevoerd worden tot 60, ten einde daardoor gemiddeld jaarlijks 8 muzikanten aan het leger te leveren. Ik ben er van overtuigd dat, indien werkelijk de pupillen- muzikanten bij hun intreden in het leger allen ten voordeele der korp sen kwamen, dat in de toekomst zeer zeker van invloed zou zijn, maar, zooals ik reeds aanhaalde, zulks gebeurt slechts met enkelen. De meesten zoeken hun weg naar de kaderschool, niet omdat zij gaarne het instrument er bij neerleggen, maar omdat zij hooger op willen. Hoe gunstig die maatregel, door het Legerbestuur genomen, alzoo zou kunnen werken, er is geen heil van te verwachten, zoo lang de betrekking van muzikant bij de bataljons niet aanlokkelijker gemaakt wordt. Ik onthield mij boven van een oordeel uit te spreken omtrent de kennis en geschiktheid van kapelmeesters en muzikanten, die ik bij verschillende bataljons ontmoette. De verdienstelijken niet te na gesproken, liet over het algemeen kennis bij beidenmaar in het bijzonder tact van dirigeeren bij de kapelmeesters veel te wenschen over. Niet ieder, die een goede mu zikale opvoeding ontving en daardoor voldoende practische en the oretische muzikale kennis opdeed, is daarom geschikt om als kapel meester op te treden. Het groote gebrek, dat ook in Nederland veel muziekonderwijzers aankleeft, is dat zij geen onderwijzers zijn. Een goed kapelmeester dient in de eerste plaats goed instructeur te zijn, en hoewel die tact kan aangeboren zijn, eischt zij bij de meesten eene bijzondere opleiding. Zonder veel geldelijke opoffering zou ter voor ziening hierin wellicht eenige verandering te brengen zijn, door meer dan op het oogenblik het geval is, over krachten te beschikken die het leger ten dienste staan. De formatie der stafmuziek omvat on der meer 10 Eur. pupillen. Deze, na bij de inrichting te Gombong eene muzikale opleiding genoten te hebben, gaan op hun veertiende jaar naar de stafmuziek, om hunne verdere opleiding in die richting te ontvangen. Met uitzondering van een enkelen komen deze ten

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 505