497 schijvenwagentjes met dito assen en raden, van eenvoudige constructie; aan beide einden der ingraving bevindt zich een rondsel, waarover men aan een touw het toestel heen en weer trekt. Op elk der wagentjes wordt de te bezigen schijf geplaatst. De afstand der wagentjes is zoodanig, dat, als de eene schijf voor het midden van den kogelvanger staat, de andere zich achter een dor observatieposten bevindt. Terwijl dus op de eene schijf wordt geschoten, wordt de andere dichtgeplakt. Achter de schouderweer A bevindt zich een aanwijsbord, dat boven den wal uitsteekt, zoodat het voor de schutters zichtbaar is. In eiken observatiepost bevinden zich een schijvenplakker, een draaier voor het rondsel en in A bovendien een gegradueerde als aanwijzer, tevens belast met het toezicht in beide observatieposten. Om de schoten, die in B worden opgenomen, te kunnen aanwijzen, moet men die vandaar aan den aanwijzer in A opgeven (toeroepen). Deze wijze van waarnemen heeft, vergeleken met die van Yeltman, het nadeel dat zij twee observatieposten en dubbel observatieper- soneel vereischt, terwijl de in B waargenomen schoten minder vlug en juist zullen worden aangewezen. Daarentegen heeft zij het voordeel van weinig kostbaar te zijn; de inrichting te Barabei is in enkele dagen door een soldaat van het garnizoen ineengezet uit oud houtwerk, afkomstig van geniegoederen. Het toestel werkte zeer goed. Bij eene als proef dienende schietoefening van het garnizoen werden in een uur, zonder overhaasting, 186 goed waargenomen schoten gedaan. Per man werden verschoten 8 patronen op 800 pas op de Smansschijf 2 350 ellipsv. 3 M 150 beweegb. zoodat bij deze oefening driemaal van afstand en tweemaal van schijf werd verwisseld, terwijl bovendien de helft der schoten werd afgegeven op de ömansschijf, bij welke de waarneming altijd betrekkelijk lang duurt. Onder gunstiger omstandigheden, d. w. z. bij eenige meerdere oefening, minder talrijke verwisseling van schijven en gebruik van verbindings-bamboe wagentje wagentje 9 7DO n n uu n

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 508