alle naar Europa, alsook een deel der Pasoeroean-koffie) alleen een deel van de Pasoeroeau- en de Bali-koffie. De Pasoeroean-koffie is reeds vroeger beschreven. De Bali-koffie is klein van boon en hardgroen van kleur. Zij kan een onaangenamen smaak hebben, en zelfs eene karbouwenlucht, omdat ze in zakken door karbouwen van het gebergte wordt afge bracht. Zij is het goedkoopst van alle hierboven genoemde soorten en wordt daarom door alle leveranciers aan de troepen geleverd. Moet de koffie voor de troepen bestemd ook aan zekere voorwaar den voldoen? Zeer zeker. Want het groote opslorpingsvermogen, dat de koffieboon bezit, kan, in een magazijn met andere artikelen opge- schuurd, oorzaak zijn dat de koffie na eenigen tijd een bijsmaak heeft. De geelegroote boon uit de Preanger, Semarang en Kedoe bezit een groot opslorpingsvermogen. Bepaalde vervalsching van koffie heeft in Indië niet plaats. Door bovengenoemde specificatie zal het niet moeielijk zijn de soort der koffie eenigszins bij benadering te bepalen. Bij de keuring wordt wel eens gebruik gemaakt van water; dit is geheel overbodig. De soort, die groot van boon is en een grooter opslorpingsvermogen bezit, zal het spoedigst zinken. Bij de sor teering, dus nadat de boonen geplukt zijn, worden ze wel in water gedaan, om de rijpe van de onrijpe te zuiverende laatste worden dan 2° soort genoemd. Behalve het hierboven genoemde moet men bij keuring van koffie het volgende nagaan De koffie moet op 't gevoel droog zijn, de reuk zacht en hooiachtig, dus niet scherp en geheel onvermengd. De kleur is hierboven buiten rekening gelatenheeft men te doen met groene koffie, dan moet de kleur gelijk zijn, en mogen zich geene kleine, verschrompelde boonen er tusschen bevinden; heeft men geele soort, dan mogen er geene zwarte tusschen zijn. Nog verdient opmerking dat de koffie door lang te liggen lichter in gewicht wordt, behalve de omstandigheid dat de soorten ook ver schillen in gewicht. Het branden der koffie is van groot belanghet beste is eene gesloten bus of trommel, een niet te sterk vuur, bijvoeging van een

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 50