500 De militaire heelkunde en hare branden de vragen. Voordrachten door Dr. M. W. C. Gori, lector in de militaire genees- en heelkunde aan de universiteit van Amster dam. I. De antiseptische wondbehandeling in de militaire heelkunde. Uitgegeven door de ïïederlandsche vereeniging van spoorwegartsen. 1886. Dit boekje werd de redactie van ons tijdschrift toegezonden en hoewel de inhoud geheel tot het zuiver geneeskundig gebied behoort, zoo willen wij toch gaarne daarop de aandacht vestigen, vooral omdat ieder onzer overtuigd is van het belang der antiseptische wondbehandeling, waaraan menig onzer zeker het leven te danken heeft. In de Geneeskundige Courant van 8 Augustus jl. N°. 32 vinden wij vermeld, dat tijdens de lle jaarlijksche algemeene vergadering van Neder- landsche spoorwegartsen, gehouden den 29on Juli t. v. te Amsterdam, het eerelid Dr- Gori eene belangrijke voordracht hield over secundaire antisepsis en hare toepasing bij spoorwegongelukken. Op voorstel van den voorzitter werd besloten deze voordracht voor rekening van de ver eeniging te doen drukken en aan ieder lid een exemplaar daarvan uit te reiken. Wij kunnen volstaan de aandacht der II. H. Geneesheeren te vestigen op dit boekje, dat vooreerst de noodzakelijkheid betoogt, dat ieder die als militair geneesheer op wil treden, daarvoor speciale studie dient te maken, en verder ten rechte beweert dat de kennis der antiseptische wondbe handeling een der eerste vereischten voor die studie is, terwijl tevens de aandacht wordt gevestigd op het nut der secundaire antiseptiek. Atjeh is voor onze militaire geneesheeren eene goede oefenschool ge weest en geloven wij ten minste wanneer men de resultaten nagaat dat zij in dat opzicht van de ondervinding der specialiteiten in dat vak ruimschoots gebruik hebben gemaakt en zich steeds op de hoogte dier wetenschap hebben gehouden, zoodat voor hen dit boekje hoofdzakelijk alleen als overzicht waarde heeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 511