40 weinig boter en de boonen niet zwart gebrand, opdat de olie niet verbrande. Het malen is beter dan het tombokken de boon mag echter niet te fijn gemalen worden; gemalen koffie kan in goed gesloten bussen eenigeu tijd bewaard worden, doch geopend verliest zij spoedig haar geur. Zout. Het zout wordt verkregen door den Gouvernements zoutaanmaak aan de Noordkust van Java en voornamelijk op Madura. Het zout wordt bereid uit zeewater, dat gemiddeld 21 procent keukenzout bevat. Het winnen van het zout geschiedt door verdamping. Een groot nadeel is dat door het vervoer en het niet voldoende uit drogen van het zout, het voortdurend meer vocht opneemt en zoo doende zeer zwaar op 't gewicht wordt. Lampolie (klapper-). De klapperolie behoort tot de vette oliën; zij wordt bereid uit de kokos- of klappernoot. Oude klappers, die eene dikke, zuivere kern bezitten, worden daarvoor het meest gebruikt. Die kern wordt ge raspt, met water vermengd, uitgeperst en gekookt. Indien ze goed gekookt is, moet de olie blank of wit tot lichtgeel van kleur zijn, en een boterachtigen smaak hebben. Men moet ze, indien ze niet voor lampolie gebruikt wordt, zoo versch mogelijk gebruiken, daar ze na eenige dagen een ransigen reuk en smaak krijgt. Men kan de klapperolie zeer goed onder scheiden van de katjangolie, die donkergeel tot bruin van kleur is en eene onaangename lucht heeft. Petroleum. Petroleum of steenolie is over den geheelen aardbol aanwezig en was reeds bij de ouden bekend. Zij wordt gevonden op eene diepte van 40 tot 250 voet. De ruwe petroleum is donkergroen of bruinachtig van kleur, troebel en heeft een scherpen, doordringenden reuk. Het specifiek gewicht is ruw tusschen 0,8 tot 0,85. In ruwen toestand is ze zeer ontplofbaar zij ontwikkelt gassoorten, die soms, met dampkringslucht vermengd, ontbranding doen ontstaan. Door het distilleeren worden nevenproducten, als: petroleum-ether, benzine, naphta, enz., verwijderd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 51