510 Natuurkunde. 1. Wat zijn de bijzondere en welke zijn de algemeene eigenschappen der lichamen (1 uur). 2. Geef eene nauwkeurige beschrijving van de bepaling van het soortelijk gewicht van vaste lichamen en van vloeistoffen (1 uur). 3. Geef eene beschrijving van de verschillende soorten van areome ters (3/4 uur). 4. Wat is zwaartekracht en hoe werkt deze? (1/a uur). 5. Wat verstaat men onder soortelijke warmte, en hoe wordt deze bepaald? (3/t unr). Stafschrijvers. Elk bataljon infanterie heeft een stafschrijver, dat wil zeggen: een schrijver op het bureau van den korpscommandant. Zoo'n fourier (een stafschrijver is volgens de formatie per se fourier) behoort niet tot het schrijverspersoneel van het leger en geniet slechts de laagste soldij; hij wordt voor zijn werkkring niet vooraf gevormd, ook kan hij in zijne positie van schrijver geene promotie maken en moet hij dus om tot een hoogeren graad te kunnen opklimmen, zijnen werkkring prijs geven. Van hem mag niet worden beweerd, dat hij een troetelkind is der fortuin, evenmin dat hij in eene bestaande behoefte voorziet, want ongeoefend wordt hij den korpscommandant ter zijde gesteld en nauwelijks is hij gevormd, soms nog maar half, of hij doet examen voor sergeant-majoor en verdwijnt in eene compagnie. In vroegere jaren werd een stafschrijver langdurig in zijne positie gehandhaafd, want hij kon opklimmen tot sergeant-majoor en als staf schrijver continueeren. Bij de legerformatie van 1882 is dat echter veranderd, de stafschrijver is nu staff'ourier en staat voor het volgende dilemma: Zich wijden aan zijn werkkring en afzien van bevordering of den werkkring, dien hij zich gekozen heeft, prijs geven; natuurlijk kiest hij het laatste en drukken de schadelijke gevolgen zijner keuze op den korps commandant, dus op 's Lands dienst; wat uit het volgende zal bi jken. Men vergeve mij daarbij mijne uitvoerigheid, want dit schijnbaar onbeduidend onderwerp is bij nadere beschouwing de aandacht alleszins waard; het geldt hier, hoe ongelooflijk het ook moge voorkomen, een factor die van grooten invloed is op de strijdvaardigheid der infanterie. Een goed stafschrijver is niet gemakkelijk te vinden, want hij moet

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 521