515 Yan Muiken, Infanterist, Jozé en gij allen, bekend of onbekend, die over de rationeele voeding van den soldaat hebben geschreven of gedacht, gij allen die het wèl meent met den soldaat en die met mij wilt trachten den soldaat te doen verkrijgen wat hem toekomt, niet volgens de regle menten, maar als mensch die hard werkt, u allen roep ik op Zijn er proeven daarover genomen, kent gij ze? Zoo ja, noem ze, want zoolang die niet zijn genomen en bekend, zal men ons steeds kunnen toeroepen: „Gij praat in den blinde, hoe weet gij dat de soldaat hier zooveel noodig „heeft als gij zegt En gij, Heeren geneeskundigen en pharmaceutenheeft iemand uwer daaraan, op het goede voorbeeld uwer collega's in Europa, iets gedaan, gij die daartoe de meeste aanleiding, de beste gelegenheid hebt? Zijn van een aantal voedingsmiddelen de voedende stoffen bepaald? Zoo is het b. v. hoogstwaarschijnlijk dat voor rundvleesch, melk, aardappelen, brood, enz. niet dezelfde samenstelling in voedende bestanddeelen mogen worden aangenomen, die voor dezelfde zaken in Europa zijn bepaald. Men maakt hier der Intendance tot een verwijt dat ze nog steeds niet meer rationeele rations heeft samengesteld, inaar laat hen, die daartoe waarschijnlijk de aangewezen personen zijn, uitmaken wat de Europeaan, de kleurling, de Inlander noodig heeft en eerst als dat gedaan is en de Intendance ook dan niet volgt met ton minste een voorstel, zoo noodig, te doen, laat ons dan zeggen, maar ook niet eerderdo schuld licht aan de Intendance. Phra. Contracten voor de levering van zoogenaamde kleine vivres. In de beide laatste nummers van dit tijdschrift verschenen van de hand van den majoor J. C. Schmidt en den kapitein F. Gusdorf twee artikelen over bovenstaand onderwerp. Eerstgenoemde deed zich als tegenstander, laatstgenoemde als beslist voorstander van die contracten kennen. De na- en voordcelen, welke die contracten aankleven, zijn in boven bedoelde artikelen breedvoerig uitgemeten en kunnen dus hier gereedelijk achterwege blijven. Mijn doel is door cijfers aan te toonen, dat in sommige garnizoenen die contracten althans zeer in 't nadeel der menages zijn geweest. Ik heb hier op 't oog de garnizoenen Weltevreden en Meester Cornell's. In deze garnizoenen zijn gaandeweg bij de meeste infanteriekorpsen en bij de Militaire School contracten gesloten, eerst bij wijze van proef, daarna

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 526