- 517 ten minste duidelijk te merken. Hoewel de andere korpsen ook andere contracten hebben, staat het daarom m. i. zeer te bezien, of zij, tenzij de leveranciers de prijzen aanmerkelijk verminderen, hunne contracten na afloop van den termijn zullen vernieuwen. Als men nagaat dat te Mr.-Cornelis in gewone omstandigheden een 8 a lOtal menages worden gevoerd, die alle gemiddeld evenveel verteren als de Mil. School, dan kan men ongeveer schatten welk eene belangrijke som een leverancier, die al deze menages voorziet, moet verdienen. Waar lijk meer dan eene billijke verdienste, een tamelijk stuk brood. Zeker is het echter, dat die contracten ook haar nut hebben gehad afgescheiden van de voordeelen in de artikelen van majoor Schmidt en kapitein Gusdorf opgesomd, en wel doordien de officieren met de passar- prijzen zijn bekend geraakt en dus nu in staat zijn den inkoop op den passar beter te controleeren. Ook is het zeker waar, dat, vóór het slui ten dier contracten, zich de menagemeesters dikwerf een vrij groot ge deelte van de menagegelden wisten toe te eigenen en zelfs zonder gevaar van hiervan beticht te kunnen worden, alleen uit onkunde van de offi cieren met de passarprijzen, ook al waren deze er van overtuigd tel kens bedrogen te worden. Dat zij de menagemeesters dit ook thans nog wel zullen trachten te doen, kan als zeker worden aangenomen, doch bij eene strenge controle strenger dan in den regel het geval was of is kan zulks, ten minste voor een groot gedeelte, worden voorkomen. Geheel zal het wel nimmer kunnen worden tegengegaan, doch van twee euvels kieze men datgene, wat het minste in 't nadeel is van de me nages. Ten einde echter die controle zoo gemakkelijk en tevens zoo streng mogelijk te doen zijn, zou het aanbeveling verdienen bij elke menage gedurende geruimen tijd de zorg voor de menage d. i. controle over den inkoop aan één en denzelfden officier op te dragen. Bij de te genwoordige regeling toch gebeurt het dikwijls dat gedurende ééne vijf dagen twee a drie officieren dien inkoop controleeren. Dewijl nu te Weltevreden en Meester Cornelis de contracten voor de levering van zoogenaamde kleine vivres niet in 't voordeel der menages zijn geweest, kan men eveneens aannemen dat ook op sommige andere plaatsen zulks het geval moet zijn, plaatsen waar men, evenals daar, steeds druk bezochte en welvoorziene passars heeft. Het is toch niet denkbaar, dat daar de leveranciers niet evenzoo belust zijn op groote winsten. Doch ook alleen daar, waar men druk bezochte passars heeft, is m. i. inkoop buiten contract op den duur mogelijk en voordeelig voor de menages.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 528