518 Naar mijne meening moet echter de beoordeeling, welke wijze van inkoop voor elk korps het voordeeligst is, geheel worden overgelaten aan den korpscommandant. Nu eenmaal gebleken is, dat door een dei- beide stelsels per se voor alle plaatsen aan te bevelen, het belang der menages niet overal wordt bevorderd, moet men zich, dunkt mij, van hoo- gerhand van alle inmenging in deze onthouden. Het is dan ook te hopen dat de nog bestaande aanbeveling van het contracten-stelsel haar lang- sten tijd van leven zal hebben gehad en in de nieuwen Inwendigen Dienst alle voorkeur voor dat stelsel zal zijn vermeden. De korpscommandanten zijn zelf het best in staat uit te maken, wat voor de menages van hun korps het voordeeligst is. W. Hooivoeding in Indië. In het November nummer van het Tijdschrift voor Nijverheid en Landbouw in Nederlandsch-Indië komt een uitvoerig en belangrijk verslag voor over proefnemingen in 1880 en 81 bij het Indische leger genomen met voeding van in Indië gewonnen hooi. De officieele rapporten over deze proefnemingen en andere daarmede in verband staande zijn alle in dat verslag overgenomen, terwijl de redactie er hare opmerkingen in noten heeft bijgevoegd. Reeds in het Indisch Militair Tijdschrift van 1882 N°. 10 werd van de hand van den majoor der Cavalerie A. Boelen over deze proefnemingen een artikel geplaatst, onder den titel van„Een geslaagde proef die, „officieel, heet mislukt." De zaak, die in dat artikel wel wat van ééne zijde werd beschouwd, wordt thans in het T. v. L. en N. uitvoerig en onpartijdig behandeld. De redactie voegt er de volgende conclusie aan toe „Het resultaat van al deze proefnemingen is o. a. geweest, dat officieel van den hooi-aanmaak in Indië is afgezien." „Dat daartoe de rapporten, houdende de resultaten der proefnemingen, voldoende aanleiding hebben gegeven, heeft echter majoor Boelen niet kunnen toegeven, blijkens zijn artikel in het Indisch Militair Tijdschrift 1882 N°. 10, bl. 313, getiteld: „Een geslaagde proef die, officieel, heet „mislukt". „Niet gaarne zouden wij het maj. Boelen willen naschrijven, dat als an-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 529