ONZE MILITAIRE MUZIEKKORPSEN. Wanneer men de militaire muziekkorpsen in Nederlandsch-Indië vergelijkt met die in Europa, of slechts met die in Nederland, dan komt men tot het besluit, dat over het algemeen die korpsen in Indië den toets eener, zelfs welwillende beoordeeling niet kunnen doorstaan. We laten de muziek van de Grenadiers en Jagers alsmede de Stafmu- ziek te Batavia buiten beschouwing, doch hebben het oog op de mu ziekkorpsen, welke bestaan bij de bataljons infanterie, het regiment cavalerie en bij de artillerie, vergeleken met die bjj het Nederlandsche leger. O ver het algemeen zijn de muziekkorpsen in Nederland zeer goed en gaat ieder met genoegen naar buitentuinen, sociëteiten, concerten, enz., om die muziek te hooren Hier in Indië hoort men ze daar entegen meestal liever niet dan wel. Hoe dikwijls hoort men niet zeggen: „hielden ze maar op met dat getoeter"„hoort die muziek „weer eens een lawaai maken"; „men hoort niets dan de groote trom"; en meer van die uitdrukkingen, die noch voor den officier er mede belast, noch voor kapelmeester en muzikanten vleiend zijn. Niet alleen hoort men menschen, die verstand van muziek hebben, zich in dezen zin uitlaten, wat trouwens heel natuurlijk is, doch ook zij, die niet tot de muzikaleu behooren, geven hun hart op die wijze lucht. Al is het wel eens wat overdreven van de eersten en aan matigend van de laatsten, zeker is het, dat over het algemeen de muziekkorpsen in Indië slechter zijn dan in Nederland. Men krijgt bier vooreerst in Indië niet zooveel en niet zulke goede muzikanten als in Europaal wat uit Europa komt, wordt aan een examen onderworpen bij de stafmuziek, en wat voldoet daarbij ge plaatst, zoodat men bij de korpsen weinig anders dan middelmatige muzikanten heeft. Niet dat al het overschietende of betgeen van

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 53