534 met het Z. bastion verbindt op ongeveer 25 M. afstand van de bamboe heg het wordt aan die heg verbonden door eenen gemeenschapsgang, waaraan pas begonnen is; op het punt, waar die gemeeuschapsgang de heg ontmoet, is een ander gat gegraven. Die werken zijn nog niet met de overige verbonden en dus nog geïsoleerd. Om van die omstandigheid gebruik te maken, wordt een kleine uitval beraamd tegen de weinig talrijke verdedigers der beide bedoelde gatende gelegenheid was des te gunstiger, omdat men slechts eenen geringen afstand behoefde af te leggen. Er wordt dus bevel gegeven aan den sergeant Beulin (vrijwilliger) bij het aanbreken van den dag met 25 man, verdeeld in 3 groepen, naar buiten te gaan de eerste groep zal zich naar het verst verwijderde gat begevende tweede groep naar het gat bij de hegzij zullen er gelijktijdig aankomen, de Chineezen, die er zich in bevinden, zoo mogelijk met de bajonet afmaken en onmiddellijk terugkeeren door eene opening, die de 3e groep intusschen in de heg zal gemaakt hebben. 16 tebruari. Het hierboven genoemde detachement gaat een weinig voor het aanbreken van den dag naar buiten; de tweede groep werpt zich op het gat bij de heg en doodt de 5 Chineezen, die er in zijnongelukkig slaat de eerste groep eene verkeerde richting in en komt te laat bij het andere gat, waarvan de verdedigers, gewaarschuwd door het rumoer van den eersten aauval, op hunne hoede zijndat gebrek aan samenwerking kost ons vier man van het vreemdenlegioen gedood en een gewond; het detachement keert, zonder zich meer op te houden, naar de opening, in de heg gemaakt, terug en brengt zijne dooden en den gewonde mede. Eene afdeeling van de 2e compagnie beschermde de operatie van den wal; de sergeant Kiével, die deze afdeeling commandeerde, werd door eenen kanonskogel getroffen, die hem de dij verbrijzelde. Er wordt eene verandering gebracht in de arbeidsverdeeling. Tot nu toe hadden alle manschappen, zonder uitzondering, deel aan het werken genomen; bij elke aflossing moest men de nieuwe corvéeërs op de hoogte brengen van een werk, waarvan zij niets wisten en vooral des nachts ging op die wijze veel tijd verloren. Bovendien maakte

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 545