551 De noodzakelijkheid om bij eene expeditie het transportwezen, althans voor het eerste tijdvak der operatiën, als een gereed werktuig- onmiddellijk beschikbaar te hebben, is dus wel afdoende gebleken. De quaestie blijft slechts, in hoever het daartoe reeds in vredestijd moet zijn georganiseerd. Eene oplossing dier quaestie in algemeenen zin is meermalen be proefd. Een uitvoerig opstel in de jaargangen 1881 en 1882 van dit tijdschrift, getiteld„liet militair transportwezen te land in Indië" geeft een overzicht van de verschillende, daartoe opvolgend voorge stelde, soms zelfs ten deele uitgevoerde ontwerpen. Dat zij niet tot geheele uitvoering kwamen, behoeft ons niet te verwonderen. Zij waren meestal gebaseerd op de verdediging tegen een buitenlandschen vijand en dus uit den aard der zaak op vrij groote schaal ingericht en daardoor kostbaar; hoe meer bovendien, na de gebleken ondoel matigheid der vesting Willem I, ons verdedigingsstelsel in de lucht ging hangen, boe meer men daardoor eiken behoorlijken grondslag- miste, waarop kon worden voortgebouwd. Thans, nu dat verdedigings stelsel in de practijk blijkbaar geheel is losgelaten, zonder echter door een ander te zijn vervangen, moet het dan ook als eene treurige waarheid erkend worden, dat aan de organisatie van het transport wezen, voor 't geval van een oorlog tegen een buitenlandschen vijand, de beslissing omtrent veel gewichtiger zaken onvermijdelijk moet voorafgaan, zoodat projecten voor eene dergelijke organisatie onder de tegenwoordige omstandigheden weinig practisch nut zouden hebben. Iets anders is het echter, om het transportwezen zoodanig j;e regelen, dat ten minste bij eene gewone expeditie tegen een of ander gewest in onzen archipel, op een behoorlijke werking van den treindienst mag worden gerekend en het niet behoeft voor te komen, dat men op goed geluk af wat transportmiddelen medegeeft, die men eerst jaren later, na eene hoogst kostbare ondervinding gedurende den oorlog zelf te hebben opgedaan, behoorlijk leert organiseeren. Dit heeft tevens het groote voordeel dat men ervaringen opdoet, die een maal eene volledige organisatie van den geheelen treindienst, ook met het oog op een buitenlandschen vijand, gemakkelijk zullen maken, Een groot bezwaar deed zich bij alle boven vermelde pogingen steeds gevoelen. Het eenige middel, om een voldoend getal

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 562