553 bezwaar was dat men, wanneer in oorlogstijd over dit koeliekorps voor het transportwezen moest worden beschikt, in de magazijnen en werkplaatsen plotseliug zonder koelies zoude zijn. Nu behoeft het geen betoog, dat voor den dienst bij die inrichtingen juist veel grijs gesteld moet worden op geroutineerde koelies, die dus reeds eenigen tijd daar werkzaam zijn geweest, en dat het derhalve als eene hoogst ongunstige omstandigheid moet worden beschouwd, wanneer, bij de voorbereiding eener expeditie, welke aan de magazijnen en werkplaatsen steeds eene groote drukte te weeg brengt, men zich daar plotseling door zijn koeliepersoneel verlaten ziet en met vreemde, onervaren lieden moet werken, aangenomen dat men die aanstonds kan krijgen. "Wat men op die manier voor het transportwezen won, zou men voor den magazijnsdienst verliezen, zoodat op deze wijze de organisatie van den eeuen tak van dienst geschieden zou door desorganisatie van een anderen, hetgeen natuurlijk geene practische regeling mag worden geheeten. De generaal Kroesen zag dan ook van het aanvankelijk door hem gekoesterde denkbeeld af. Toch had, naar mijn bescheiden meening, de generaal het in beginsel bij het rechte eind en was alleen de wijze, waarop men dat beginsel destijds wilde ten deele ook niet anders kon uitvoeren, oorzaak, dat van de ontworpen regeling moest worden afgezien. Het beginsel kan onder de tegenwoordige omstandigheden op andere, en naar ik vermeen betere wijze worden in toepassing gebracht. Tijdens generaal Kroesen in 1870 zijn plan overwoog, was mén nog niet vertrouwd met het denkbeeld om dwangarbeiders bij expeditiën te gebruiken. Men hield zich toen aan de wet, die voor eiken ver oordeelde eene bepaalde strafplaats aanwees, buiten welke hij niet mocht worden te werk gesteld. Wij vinden dit motief o. a. nog gebezigd bij de Pasoemah-expeditie (zie hiervoor, afl. 8.), toen de Commandant van het Leger, ondanks het nijpend gebrek aan koelies bij de expedition- naire troepen, geene dwangarbeiders van Java meende te mogen zenden, omdat „de daar aanwezige dwangarbeiders niet zonder „schending van de vonnissen, over hen uitgesproken, buiten dat eiland „gezonden kunnen worden. Bij de Balische expeditie in 1868 was men blijkbaar hetzelfde 1886, Dl. II. 37

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 564