- 558 zouden eene sterkte kunnen hebben van 300 man, elke compagnie ver deeld in 3 pelotons van 100 man en elk peloton in 4 ploegen van 25 man; het toezicht over eiken ploeg te houden door een mandoer, over het peloton door een Europeesch, Amboineesch of Afrikaansch op zichter, over de compagnie door een gepensionneerd subaltern officier. De mandoers moeten gekozen worden uit de dwangarbeiders, vrij gesteld zijn van handenarbeid en tot aanmoediging eene geringe bezoldi ging ontvangen. De opzichters worden gekozen uit gegageerde of ge- pasporteerde onderofficierenzij ontvangen boven hun gagement een maandelijksch traktement van 50 a 100.zonder meer. Zij verbinden zich voor een zekeren tijd, b. v. één jaar; bij vertrek op expeditie ontvangen zij eene gratificatie voor uitrusting benevens te velde een ration vivres. Bij elke compagnie wordt een gepensionneerd subaltern officier als beheerder aangesteld, op eene maandelijksche toelage van f 100 boven zijn pensioen. Bij vertrek te velde ontvangt hij activiteits-inkomsten. De dwangarbeiders worden gekleed, gevoed en gehuisvest als ge woonlijk, alleen worden zjj in het logies zoo mogelijk in een afge zonderd gedeelte bijeengehouden, terwijl zij hunne vivres niet toebereid, maar in natura van den aannemer ontvangen en zelf voor de berei ding zorgen. Zij staan met de opzichters in gewone omstandigheden ter beschikking van het civiel bestuur, doch onder toezicht van het Departement van Oorlog, hetwelk zorgt a. voor periodieke keuring door een officier van gezondheid, ten einde de voor den velddienst ongeschikten door anderen te vervangen; b. voor aanhouden der nominatieve staten door den met het beheer belasten oud-officier, die eveneens voor de behoorlijke indeeling en aanwezigheid der dwangarbeiders en mandoers waakt c. voor oefening der dwangarbeiders in het dragen, waartoe deze een zeker aantal dagen van het jaar op aanvrage van den plaatselijk militairen commandant ter beschikking van de militaire autoriteit moeten worden gesteld cl. voor de aanwezigheid van het noodige materiëel. De beheerders staan alleen onder bevel van het Dep. van Oorlog. Deze regeling heeft vele voordeelen. Het civiel bestuur behoudt de beschikking over zijne dwangarbeiders, op enkele dagen na dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 569