559 zij ten behoeve der oefening aan de militaire autoriteiten worden af gestaan. Als men voor die oefeningen een 30tal dagen per jaar en per man rekent, zal dit zeer voldoende zijn en het behoeft geen betoog, dat het werk, hetwelk de dwangarbeiders bij het veel ver beterde toezicht zullen presteeren, zelfs na aftrek dier 30 dagen, veel meer zal zijn dan wat zij thans verrichten. De oefeningen in het dragen zouden moeten bestaan in het volgen der troepen als transportkoelies bij manoeuvres en militaire marschen, waarbij zij moeten worden belast met het dragen van kookgereed- schap, vivres en reserve-munitie, soms ook van artillerie-materieel en munitie en van enkele tandoes. Behalve de oefening der trans portkoelies wordt daardoor het groote voordeel verkregen, dat zulk een manoeuvre of marsch veel meer op de werkelijkheid zal gelijken dan thans het geval is. Koken en bivakkeereudat thans hooge uitzondering moet blijven, omdat men geene transportkoelies heeft en geen fondsen om ze in te huren, zou dan regel kunnen worden, en de oefeningen zouden op deze wijze zeer veel aan nut winnen. Bij der gelijke marschen en manoeuvres moet de beheerder der transport compagnie optreden als commandant van den trein, tenzij slechts 1 peloton of minder mocht medegaan, als wanneer een opzichter vol doende is voor toezicht. Zijn er in een jaar niet voldoende marsch- en manoeuvre-dagen geweest, om de transportkoelies genoegzaam in het dragen te oefenen, dan zal de transportcompagnie, voor zooveel noodig, enkele dagen in haar geheel door den beheerder geoefend worden. De transportcompagnieën kunnen tevens dienen tot depóts voor de dwangarbeiders, die bij de korpsen als keuken-, kampements- en stalkoelies dienst doen, en die periodiek, b.v. eens in de 3 of 6 maanden, kunnen worden afgelost. Moet eene transportcompagnie 'op expeditie vertrekken, dan worden een of twee schrijvers voor administratieve hulp per compagnie toegevoegd. In stede van elke voor eene expeditie aangewezen transportcom- pagnie wordt steeds onmiddelijk eene nieuwe opgericht, die tevens als depót voor de eerste dient. Aan het hoofd van het geheele transportwezen behoort voorts een algemeen chef te staan, waarvoor een gepensionneerd hoofdofficier

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 570