561 lende te velde mede te voeren artikelen, de beste wijze van verpleging, kleeding en uitrusting van den dwangarbeider te veldeen vele andere zaken, waarvan straks enkele nog nader zullen worden aangeduid. De compagniesb eheerders staan onder zijne bevelen; zij ontvangen van hem de noodige voorschriften omtrent de oefening hunner com pagnieën en verdere bijzonderheden. Een schrijver kan hem voor administratieve hulp worden toegevoegd. Op deze wijze zal men op eene behoorlijke werking van het transportwezen kunnen rekenen en gewaarborgd zijn tegen geld-en krachtverspillingen, als waarvan de Atjeh-expeditiën zulke sprekende voorbeelden hebben geleverd. De volgende becijfering toont de uitgaven aan, die uit de voorge stelde regeling zullen voortvloeien. Die uitgaven bedragen, gerekend op 5 compagnieën transportkoelies (de 6° compagnie te Atjeh wordt buiten beschouwing gelaten, als zijnde het personeel daarvoor ook thans reeds daar aanwezig) Een chef a f 200 toelage 'smaands. f 2400 'sjaars Een schrijver bij den chef a f 50 's maands Vijf beheerders a 100 toelage 's maands. 15 opzichters a 75 'smaands 60 mandoers a f 2,50 materieël (draagstokken, stroppen, enz.) totaal f 24600 's jaars. Tegenover de bezuiniging van f 29240 's jaars, welke volgens bladz. 557 wordt verkregen, blijft dus zelfs nog eene bate voor de schatkist over. Wat het algemeen toezicht over het geheele militaire transport wezen betreft, zoo behoort dit uit den aard der zaak bij den gene- ralen staf. Over dit punt bestaat geen verschil van gevoelen meer. 600 6000 13500 1800 300 Zuid- en Oosterafdeeling van Borneo en op Ceram 20 en overal elders 15 kilogram, „Bij vrachten, door twee of meer koelies te dragen, bedient men zich allerwege, als op Java, van pikoelans. De inboorlingen op Amboina dragen bij voorkeur bij tweeën aan één pikoelan, tot een maximum van 27 kilogram. „Tweemansvrachten kunnen ter Sumatra's Westkust, op Banka, Celebes, Banda en Ceram een maximum bereiken van 50 kilogram; overal elders minder, alsop Soemba. de Solor- en Keij- eilanden, Rotti en Sawoe 40 tot 45 kilogramop Timor en de Aroer eilanden mag dat' gewicht niet meer bedragen dan jr 20 kilogram,

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 572