572 dat deze beide onnauwkeurigheden ongeveer tegen elkaar zullen op wegen, zoodat men, door het gewicht van het ration te stellen Op 1.25 KG-., zeer voldoende nauwkeurig blijft. Bij dit ration moet dan echter nog gevoegd worden het gewicht der emballage, dat op 10°/ mag worden gesteld; voor sommige artikelen (zoutvleesch, jenever, wijn) bedraagt het belangrijk meer, voor andere, die het grootste deel der vrachten uitmaken (rijst, koffie, hard brood), min der. Rekent men verder nog enkele procenten voor spillage door be derf of verlies, dan komt men voor onze Indische expeditiën tot eene waarde van r 1.4 KG. De waarde van v, op grond der ondervinding uit den Atjeh-oorlog verder op 20 KG. stellend, wordt de formule Als voorbeeld van het bovenstaande zij nu eene colonne aange nomen sterk 1 bataljon infanterie (Europeanen en Inlanders)600 hoofden 1 detachement artillerie met 2 sectiën mortieren25 1 sectie genietroepen30 administratief en geneeskundig personeel. 15 Totaal 670 milit. Hiervoor zijn vast benoodigd voor verschillende diensten reserve infanterie munitie ambulance voor het bataljon kookgereedschap voor het bataljon de artillerie en genie de vivreskoelies ongeveer, vervoer der mortieren met munitie, reserveuitrusting der genietroepen Totaal 64 koelies 48 32 16 48 20 236 koelies 1.4 d a -f- a1:) X 20 1.4 iJ Bij deze berekening- zijn de cijfers aangenomen, die uit 52 van het Velddienst- reglement zijn af te leiden, terwijl voor de koelies, die in die niet worden vermeld, de uitrusting aan koelies bij den tocht in de XXII Moekims (zie het vorige gedeelte van dit opstel, blz. 311) tot voorbeeld is genomen. Elke compagnie infanterie wordt voorondersteld afzonderlijk menage te voeren met hare vaste koelies, de artillerie en genie met hare koelies eveneens, terwijl de vivreskoelies allen te zamenééne menage voeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 583